piątek, 29 stycznia 2021 12:17

Absolwenci ASP w Krakowie zdominowali kategorię sztuki wizualne “Paszportów Polityki”

Autor Aleksandra Tokarz
Absolwenci ASP w Krakowie zdominowali kategorię sztuki wizualne “Paszportów Polityki”

W tegorocznej edycji „Paszportów Polityki” wszyscy nominowani w kategorii sztuki wizualne studiowali na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatką tego prestiżowego konkursu została Małgorzata Mirga-Tas.

Małgorzata Mirga-Tas, absolwentka (2004 rok) wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie została laureatką „Paszportów Polityki”. Oprócz niej, nominacje dostali Karol Palczak, absolwent wydziału Malarstwa oraz Joanna Piotrowska, z wydziału Grafiki.

Małgorzata Mirga-Tas to polsko-romska rzeźbiarka i malarka, mieszkająca w rodzinnej miejscowości Czarna Góra, gdzie wróciła po studiach na krakowskiej ASP. W jej pracach bardzo ważny jest wątek kultury romskiej, po raz pierwszy wykorzystany w pracy dyplomowej “Tabor” (2004). To wóz romski wyrzeźbiony z tektury z charakterystycznymi ornamentami. Ostatnio artystka zwróciła się w kierunku malarstwa, malując niezwykle kolorowe obrazy z ornamentami roślin, ale także portrety gdzie portretowani wkomponowani są w ornamentykę.

Karol Palczak jest absolwentem (2015) Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof.  Janusza Matuszewskiego. Mieszka i tworzy w Krzywczy koło Przemyśla.  Jest laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród artystycznych Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, gdzie pokazał trzy płótna: Dym, Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych oraz Ogień.  Prace Karola Palczaka to obrazy „niewielkie, skromne, o tematyce zwyczajnej, lokalnej, osadzonej w życiu, z pozoru cichej. A jednak jest w nich coś więcej (…). Obrazy te ukazują realną rzeczywistość i zatrzymują czas mocniej niż fotografia. To zamierzony suspens. Ogień tu nie tylko oczyszcza, ogrzewa, ale i niszczy. Degraduje każdy kolor żywy do martwej szarości popiołu” - powiedział o pracach Palczaka, dr Piotr Rybson, przewodniczący Jury Bielskiej Jesieni.

Joanna Piotrowska studiowała na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Royal College of Art. w Londynie, gdzie mieszka. Zajmuje się fotografią czarno-białą. W swoich pracach zwraca uwagę na poczucie zagrożenia współczesnego świata i podejmuje tematy przemocy fizycznej i psychicznej, nierówności płci.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje