poniedziałek, 4 stycznia 2021 11:45

Afera szczepionkowa. Minister zdrowia: „Nie ma akceptacji dla takich zachowań”

Autor Aleksandra Tokarz
Afera szczepionkowa. Minister zdrowia: „Nie ma akceptacji dla takich zachowań”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia odniósł się do tzw. afery celebryckiej, czyli szczepienia się poza kolejnością znanych osób ze świata polityki i kultury.

Jak już informowaliśmy, poza kolejnością, przed medykami, którzy na co dzień ryzykują w szpitalach życie, zaszczepiono kilkadziesiąt znanych osób. W tej grupie byli między innymi Leszek Miller i Krystyna Janda.

Jak przyznał Warszawski Uniwersytet Medyczny, z puli dodatkowych dawek zaszczepionych zostało 300 pracowników szpitali WUM oraz grupa 150 osób obejmująca rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym znane postaci kultury i sztuki (18 osób), które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

- Dzisiaj kontrolerzy weszli do jednostki, która wykonywała szczepienia na rzecz WUM. Kontrola ma na celu zweryfikowanie zasadności tych szczepień. Chcemy zweryfikować, kiedy były przygotowane skierowania, czy wyprzedziły pismo prezesa NFZ - mówił Niedzielski. - Cała ta sytuacja budzi nasze ogromne oburzenie. Oprócz łamania praw i umów, które uzgodniliśmy w ramach Narodowego Programu Szczepień, nie przyjmuję do wiadomości, że ktoś może być zaskoczony, że to nie jego kolej - to nieracjonalne - dodał.

- Tak jak pokazuje praktyka innych szpitali, oczywistym było, że jest to czas na szczepienie personelu medycznego. Ta sprawa ma jeszcze wymiar etyczny, który dotyczy postawy wobec tego, że szczepione powinny być osoby najbardziej narażone - kontynuował. - Absolutnie nie akceptujemy - ani w kwestii formalnej, ani etycznej takiego podejścia. Tłumaczenia pokazują, jak absurdalny jest typ myślenia, który stara się zracjonalizować tę postawę. Nie ma akceptacji dla takich zachowań.

- Mam nadzieję, że dzisiaj będziemy mogli zakomunikować wyniki kontroli. Proszę popatrzeć krytycznie na te argumenty. Będziemy opierali się na faktach – mówił Niedzielski.

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska

Polska - najnowsze informacje