wtorek, 16 sierpnia 2022 13:21

Alkohol lał się strumieniami. Podsumowanie zdarzeń na suskich drogach w długi weekend

Autor Patryk Trzaska
Alkohol lał się strumieniami. Podsumowanie zdarzeń na suskich drogach w długi weekend

Bardzo często dzięki zgłoszeniom osób widzących podejrzane zachowanie na drodze, eliminowani są nietrzeźwi kierujący. Dużo osób zapomina, że nietrzeźwy kierowca roweru czy motocykla stwarza identyczne zagrożenie na drodze zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu jak kierowca samochodu.

Pierwszą osobą, która zapomniała o zdrowym rozsądku i „poruszała" się po drodze publicznej podczas długiego sierpniowego weekendu był kierowca motoroweru. W sobotę 13-tego sierpnia przed godziną 14:00 w Wieprzcu (powiat suski) policjanci otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie, który wykonując manewr zawracania, wywrócił się i z powodu doznanych obrażeń został zabrany do szpitala w Suchej Beskidzkiej. Jak się okazało do wypadku doszło nie przez słabe umiejętności kierowcy lub zły stan drogi, lecz przez alkohol. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 35-letniego kierowcy motoroweru Kenos, z wynikiem 3 promili alkoholu w organizmie.

Kilka godzin później policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie drogowe, tym razem o kierowcy samochodu marki BMW, który poruszając się przez Bystrą Podhalańską, zjechał z drogi, uderzając w przydrożne ogrodzenie prywatnej posesji. Jak się okazało kierowcą pojazdu był 27-letni obywatel Gruzji, który wsiadł za kierownice samochodu zabierając ze sobą jeszcze pasażerów mając w organizmie prawie 1,5 promila.

Trzecim nieodpowiedzialnym kierowcą tego samego dnia okazał się 37-letni „kierowca" skutera marki Piaggio. Po godzinie 18:00 policjanci udali się do Budzowa gdzie otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy skutera. Na miejscu zastali skuter, który nie posiadał tablic rejestracyjnych, a jego kierowcą był 37-letni mieszkaniec powiatu suskiego, mający 2,7 promila alkoholu w organizmie. W niedzielę (14 sierpnia br.) przed godziną 18:00 policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Peugeot, który nie posiadał sprawnego oświetlenia. Kierowcą okazał się być 41-letni mieszkaniec województwa podkarpackiego mający 3,3 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwy rowerzysta stanowi tak samo duże zagrożenie na drodze jak kierowca pojazdu mechanicznego. Dzisiaj (16 sierpnia) rano zapomniał o tym, zatrzymany do kontroli w Bystrej Podhalańskiej cyklista, który miał problemy z utrzymaniem równowagi. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości, gdzie urządzenie wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie. 53-latek za popełnione wykroczenie otrzymał mandat karny w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Każdy z zatrzymanych nietrzeźwych kierowców wkrótce odpowie przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za co kodeks karny przewiduję karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat. 27-letni obywatel Gruzji nie uniknie też odpowiedzialności za spowodowanie kolizji w ruchu drogowym.

inf./fot. KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje