środa, 29 grudnia 2021 18:51

Andrychów: 61-latek chciał stworzyć w domu materiał wybuchowy?

Autor Mirosław Haładyj
Andrychów: 61-latek chciał stworzyć w domu materiał wybuchowy?

Kryminalni na terenie jednej z andrychowskich posesji zabezpieczyli kilkadziesiąt pojemników różnego rodzaju substancji chemicznych, które mogły posłużyć do stworzenia materiałów wybuchowych. W tej sprawie zatrzymali 61-letniego mężczyznę. Podejrzanemu grozi teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego wadowickiej komendy ustalili, że mieszkaniec gminy Andrychów może posiadać prekursory materiałów wybuchowych. 20 grudnia wspólnie z saperami i biegłymi z laboratorium kryminalistycznego KWP w Krakowie weszli na teren posesji 61-latka.

Okazało się, że mężczyzna w pomieszczeniach gospodarczych posiadał różne środki chemiczne oraz inne łatwopalne mieszanki substancji, które mogły posłużyć do wytworzenia materiałów wybuchowych. Gospodarz oświadczył, że pozyskiwał środki chemiczne przez internet. Jak twierdził, kupował je, by przepłaszać nornice.

61-latek został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut z art. 12 Ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych. Artykuł ten mówi, że, kto wbrew przepisom rozporządzenia (UE) nr 98/2013, wprowadza, posiada lub używa prekursora materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Wszystkie zabezpieczone substancje chemiczne zostaną poddane badaniom przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Podejrzanemu może zostać przedstawiony także zarzut z art. 171 kodeksu karnego, który mówi m.in. o tym, że, kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją wybuchową, która może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Inf. i foto: KPP Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje