poniedziałek, 14 lutego 2022 12:58

Andrychów: "Mimo zmęczenia cieszyłem się, że mogę wykorzystać w praktyce szósty punkt Prawa Harcerskiego!"

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Andrychów: "Mimo zmęczenia cieszyłem się, że mogę wykorzystać w praktyce szósty punkt Prawa Harcerskiego!"

Harcerze z Hufca ZHP Andrychów wspólnie z działkowiczami spod Pańskiej Góry rozwiesili w sobotę (12 lutego) budki dla ptaków.

W sobotę (12 lutego) Hufiec ZHP Andrychów przy pomocy działkowiczów spod Pańskiej Góry rozwiesił 30 małych domków dla ptaków. Budki, które pojawiły się w okolicach ogródków działkowych i Stawu Anteckiego, zostały pozyskane z Zakładu Karnego w Wadowicach.

– Oprócz pięknej pogody, sobota 12 lutego przyniosła także finał akcji “Budka dla ptaka od wodniaka”

– powiedział redakcji Głosu24 druh przewodnik Jakub Belak - drużynowy 5 WDSH "Baksztag", organizator akcji po stronie Hufca ZHP Andrychów i dodał:

– Akcja zainicjowana była przez 5 Wodną Drużynę Starszoharcerską “Baksztag”, wchodzącą w skład 2 Andrychowskiego Szczepu Drużyn  Wodnych oraz pana Jacka Sabudę, prezesa rodzinnych ogródków działkowych “Pańska Góra”

Druh zauważył, że sobotnia akcja pokazała, jak wspólny cel może połączyć wiele niezależnych od siebie  środowisk.

– Do akcji włączyli się: harcerze, działkowcy,  więźniowie — którzy wykonali budki, lokalni przedsiębiorcy — którzy ufundowali drobne upominki dla uczestników. Patronat nad akcją sprawowało Nadleśnictwo Andrychów Lasy Państwowe

– wymienia drużynowy 5 WDSH "Baksztag".

Rozpoczęcie akcji miało miejsce w słoneczny, sobotni poranek. Jak relacjonuje w rozmowie z naszą redakcją druh przewodnik Jakub Belak, młodsza część grupy pod przewodnictwem pana Jana Zielińskiego (autora  książki “Ścieżkami Pańskiej Góry”) udała się na spacer edukacyjny. W tym samym czasie starsi harcerze wraz z działkowcami rozwiesili 30 budek lęgowych.

Udział w sobotniej akcji był dla harcerzy okazją do wykorzystania w praktyce szóstego punktu Prawa Harcerskiego, na co wskazał jeden z uczestników sobotniej akcji, druh Piotrek:

– Mimo że dzisiejsze zadanie było męczące, ponieważ tereny Pańskiej Góry i ogródków działkowych są bardzo rozległe, cieszę się, że mogłem wykorzystać w praktyce szósty punkt Prawa Harcerskiego, jakim jest Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.

Inf. i foto: Hufiec ZHP Andrychów

Ekologia - najnowsze informacje