poniedziałek, 26 lipca 2021 10:14

Apb Skworc zrzekł się tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa

Autor Aleksandra Tokarz
Apb Skworc zrzekł się tytułu Honorowego Obywatela Tarnowa

Arcybiskup Wiktor Skworc nie jest już Honorowym Obywatelem Tarnowa. Wcześniej zrezygnował z zajmowanych stanowisk w Konferencji Episkopatu Polski. Te decyzje są efektem śledztwa Watykanu w sprawie zaniedbań duchownego w związku z czynami pedofilskimi dwóch kapłanów w diecezji tarnowskiej, którą Skworc kierował w latach 1998-2011.

"Panie Przewodniczący Rady Miejskiej, niniejszym zrzekam się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa". Pismo z taką treścią trafiło w ubiegłym tygodniu do tarnowskiej Rady Miejskiej. Poinformował o tym na Facebooku przewodniczący Jakub Kwaśny.

Takie oto pismo trafiło dziś do mnie.

Opublikowany przez Jakuba Kwaśnego Piątek, 23 lipca 2021

Sprawa ma związek z niedawnym zakończeniem postępowania Stolicy Apostolskiej w sprawie zaniedbań abp. Skworca. Duchowny od grudnia 1997 roku do listopada 2011 roku był ordynariuszem diecezji tarnowskiej. Wówczas dwóch księży z tej diecezji miało dopuścić się wykorzystywania seksualnego nawet kilkudziesięciu dzieci i młodych chłopców.

Śledztwo prowadzone było od września ubiegłego roku. W wyniku przeprowadzonego postępowania abp. Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Wiktor Skworc zobowiązał się również wesprzeć z prywatnych środków wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystywania seksualnego oraz poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

fot. Archidiecezja Katowicka

Tarnów - najnowsze informacje