piątek, 26 czerwca 2020 07:21

Aranżacja przestrzeni kostką brukową

Autor Głos 24
Aranżacja przestrzeni kostką brukową

Estetyka przestrzeni wokół domu  ma ogromne znaczenie dla właściciela. Piękny dom musi mieć ładne i przyjemne dla  oka otoczenie. Zagospodarowując przestrzeń na naszej posesji, warto  mieć na uwadze fakt, że dom i teren przydomowy powinny stanowić spójną całość. Osiągnięcie takiego efektu zapewni nam wykonanie odpowiedniej nawierzchni. Teren wokół domu powinien zachwycać estetyką, ale także musi być funkcjonalny i trwały. Mocniejszy deszcz nie może niszczyć ścieżek na posesji. Idealnym materiałem na ścieżki jest kostka brukowa.

Zachowanie jedności stylu

Aranżacja terenów znajdujących się wokół domu powinna opierać się na podstawowej zasadzie: zachowania jedności stylu. Wtedy dom i posesja zachowują spójną całość. Najpopularniejszym rodzajem nawierzchni są kostki brukowe i płyty betonowe, które w zasadzie dobrze komponują się z każdym stylem urządzania przestrzeni przydomowej. Brukarstwo www.dom-pl.com/kostka-brukowa-szczecin daje wiele możliwości wyboru formatu, kształtu i koloru chodnika. Najważniejsze, aby zastosować jednolity materiał nawierzchniowy. Dopuszczalne jest mieszanie kolorów i tworzenie oryginalnych kompozycji. Kostka brukowa lub płyty betonowe są uniwersalne – mogą być stosowane na podjazd, chodnik, taras i ścieżki ogrodowe. Stanowią one aranżacyjną klamrę unifikującą przydomową przestrzeń.

Grubość  kostki brukowej

Producenci z branży brukarstwo zwracają uwagę, aby przy wyborze kostki lub płytek zwracać uwagę na ich grubość. Wybór materiałów na nawierzchnię powinien być uzależniony od obciążenia, którym  poddawana dana powierzchnia. Na ścieżki w ogrodzie w zupełności wystarczy kostka o grubości 4 centymetrów, która jest  przeznaczona pod ruch pieszy. Kostka o grubości  6 centymetrów przewidziana jest  dla ruchu kołowego -  maszyn ważących do 3,5 tony, np.: samochodów osobowych. Jeżeli na posesji mają być zaparkowane pojazdy ciężarowe, to producenci z branży brukarstwo radzą ułożyć pojazd kostką o grubości 8 centymetrów, która jest bardzo wytrzymała i doskonale znosi obciążenia.  Parkingi i podjazdy dla tirów powinny być wyłożone kostką o grubości 10-16 centymetrów.

Jak dobrać kolor kostki brukowej

Na harmonijny wygląd przestrzeni wpływa kolor zastosowanej nawierzchni. Zasadą jest, że kolor powinien być dobrany do  barwy dachu, elewacji lub innego dominującego elementu w otoczeniu, np.: ogrodzenie lub zewnętrznych schodów. Jeśli elementy te utrzymane są w modernistycznym duchu, to nie poleca się nawierzchni imitujących surowce naturalne. I na odwrót - jeżeli działka ma przypominać rustykalne obejście, to eksperci od brukarstwa odradzają kupowanie metalicznych płyt brukowych.  Niewskazana jest przesada z ilością kolorów – dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie się do 3 powiązanych ze sobą  barw. Wtedy łatwo jest uzyskać harmonijny wygląd nawierzchni wokół domu lub firmy. Podobny kolor i kształt wszystkich elementów nawierzchni pozwala na wizualne zespolenie stref wokół domu.

brukarstwo

Styl minimalistyczny i rustykalny

Kostka brukowa powinna nawiązywać do budynku także stylem. W otoczeniu architektury nowoczesnej polecane są proste elementy  betonowe, kostki  lub kostki o powiększonych rozmiarach.  Można z nich tworzyć  wzory w stylu  minimalistycznym, z dominacją prostych kątów i geometrycznych kształtów. . Doskonałym rozwiązaniem dla aranżacji w stylu np. dworkowym, rustykalnym, vintage  są kostki o bardziej obłych kształtach o  miękkich, łukowatych liniach

Praktyczność kostki brukowej

Kostka brukowa ma wiele zalet: niewątpliwą urodę, możliwość tworzenia różnych wzorów, bogactwo kształtów i kolorów oraz wytrzymałość określonej przez grubość kostki,  Jest to też produkt impregnowany, co sprawia, że nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie użytkowania.  Znawcy brukarstwa www.dom-pl.com/realizacje podkreślają, że kostki i płyty betonowe są mrozoodporne. Aby utrzymać nawierzchnię w czystości, wystarczy regularne zamiatanie i zmywanie wodą.

Surowce do produkcji kostki brukowej

Kostka  brukowa najczęściej produkowana jest z betonu. Rzadziej wykorzystywane są takie materiały jak: kamień naturalny typu: granit, bazalt, wapień, czy piaskowiec. Swoich zwolenników ma także kostka z kamienia polnego, popularnie zwana „kocimi łbami”, wykorzystywana głównie do w ogrodach stylizowanych na styl klasyczny i rustykalny. Jej zaletą jest niepowtarzalny wygląd, ale jej położenie wymaga znacznych umiejętności brukarskich. Kostka stosowana do wykończeń posesji prywatnych wyróżnia się wyjątkowymi walorami estetycznymi i antypoślizgowością.

W kolorystyce kostki brukowej dominuje kolor szary (w różnych odcieniach), jasnoróżowy, czasem z domieszką delikatnego fioletu, beżowy lub piaskowy oraz barwy imitujące naturalne kamienie. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. Na stronach producentów z branży brukarstwo bez problemu można znaleźć przykłady aranżacji terenu kostką brukową w różnych kolorach i wzorach. Można je wykorzystać jako inspirację dla ułożenia kostki na terenie swojej posesji. Kostka brukowa zdecydowanie zdominowała tereny przydomowe i publiczne chodniki.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje