poniedziałek, 22 lutego 2021 15:03

Architektoniczna perełka gminy Sułkowice będzie remontowana

Autor Wiktoria Mitura
Architektoniczna perełka gminy Sułkowice będzie remontowana

Na cmentarzu w Krzywaczce, ocieniona starymi drzewami stoi grobowa  kaplica rodziny Schmidtów. Zbudowana w 1887 r. w stylu eklektycznym  budowla, prawdopodobnie projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, zachwyca pięknem  swej architektury.

Jest to jednonawowa świątynia zbudowana na rzucie prostokąta, którą od północy zamyka trójboczna absyda. Wejście zdobi portal z piaskowca, z motywem półkolumn i liści lotosu. Do wnętrza prowadzą dwuskrzydłowe, dębowe drzwi. Front kapliczki wieńczy wieżyczka z sygnaturką ukrytą pod  kamienną latarnią, nakrytą ostrosłupowym, blaszanym daszkiem z krzyżem. Wewnątrz świątyni znajduje się drewniany ołtarz, a w podziemiach ukryta  jest krypta rodzinna fundatorów – rodziny Schmidtów, ówczesnych  właścicieli folwarku i dworu w Krzywaczce. Kaplica otwierana jest raz  w roku - 1 listopada, wówczas wewnątrz odprawiana jest Msza Św.

Niestety, nigdy nie remontowana i nie poddawana zabiegom ochronnym nadgryzana zębem czasu kaplica powoli niszczeje, ulegając działaniom warunków atmosferycznych. Przez wzgląd na jej unikalność, postanowiono o gruntownej renowacji. Opracowano program prac konserwatorskich, który aktualnie poddawany jest ocenie w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków  w Krakowie, ze względu na wpis kaplicy do rejestru zabytków. Dalszymi  krokami będzie pozyskanie środków i rozpoczęcie prac konserwatorskich.

info i foto: UMiG Sułkowice

Myślenice - najnowsze informacje