środa, 22 lipca 2020 12:46

Badanie wzroku dziecka – dlaczego nie można go bagatelizować?

Autor Głos 24
Badanie wzroku dziecka – dlaczego nie można go bagatelizować?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dzięki niemu możemy normalnie funkcjonować. Zdrowe oczy u dzieci są gwarancją ich prawidłowego rozwoju. Jako rodzice musimy mieć świadomość, że dziecko nie jest w stanie zasygnalizować nam kłopotów ze wzrokiem. Trzeba więc podjąć wszelkie starania, by ewentualne nieprawidłowości wykryć jak najwcześniej. U dzieci wiele problemów ze wzrokiem można wyleczyć. Zaniedbanie ich może doprowadzić do naprawdę dramatycznych konsekwencji. W Warszawie (a także i innych większych miastach) znajdziemy wiele gabinetów okulistycznych prowadzonych przez specjalistów przygotowanych do pracy z dziećmi.

Dlaczego regularne badania wzroku u dzieci są niezbędne?

Okuliści zalecają, żeby badania wzroku u dzieci przeprowadzać nawet kilka razy w roku. Wykrycie problemów z widzeniem we wczesnym stadium pozwala w pełni wyleczyć wiele niekiedy poważnych chorób i zapewnić dziecku możliwie jak najbardziej komfortowe życie.

Niezdiagnozowana wada wzroku zazwyczaj doprowadza do poważnych zaburzeń w rozwoju. Problemy ze wzrokiem są szczególnie dotkliwe dla dzieci, które idą do szkoły. Kiedy ich oczy nie pracują prawidłowo, będą miały poważne trudności z nauką czytania, sportami zespołowymi podczas lekcji wychowania fizycznego, a także normalnego funkcjonowania w grupie rówieśników.

Zdarza się, że zaburzenia widzenia u dziecka są bagatelizowane przez rodziców i nauczycieli. W skrajnych wypadkach takie zaniedbania prowadzą do uznania ucznia za mniej zdolnego, czy nawet opóźnionego w rozwoju. Nawet jeśli po pewnym czasie dojdzie do wyjaśnienia takiej sytuacji, dla młodego człowieka jest to prawdziwa trauma, która rzutuje na jego przyszłe życie.

Co więcej zaniedbania w zakresie badania wzroku mogą doprowadzić do poważnych chorób, które rozpoznawane zbyt późno są niemożliwe lub bardzo trudne do wyleczenia.

Jeżeli choroby oczu zostaną wykryte we wczesnym dzieciństwie, w dużej mierze jesteśmy w stanie je zahamować (dotyczy to zarówno niedowidzenia, jak i zaburzeń w ustawieniu oczu, czyli zeza). Część rodziców popełnia poważny błąd i bagatelizuje lub nawet wypiera wszystkie sygnały świadczące o tym, że ich dziecko może mieć problemy z oczami. Jest to skrajnie nieodpowiedzialna postawa. Pamiętajmy, że nawet jeśli wszyscy w naszej rodzinie cieszyli się dobrym wzrokiem, nie oznacza, że i tak będzie w przypadku tego konkretnego dziecka. Wczesne leczenie i rehabilitacja w wielu wypadkach jednak pozwala wyeliminować nieprawidłowości.

Regularne badania wzroku od pierwszych dni

Pierwsze badania wzroku przeprowadzane są u noworodków. Już wtedy można stwierdzić ewentualne nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządu wzroku, a następnie rozpocząć ich leczenie. U najmłodszych dzieci trudno stwierdzić problemy z ostrością widzenia (narząd wzroku nie jest u nich jeszcze w pełni rozwinięty, przez co jakość widzenia nie jest najlepsza), zazwyczaj jednak z powodzeniem można wykonać pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego (zwanego tonometrią), badania dna oka, badania przedniego odcinka oka. Lekarze oceniają ustawienie oczu, sprawdzają, czy ich ruchy są prawidłowe.

U nieco starszych pacjentów można przeprowadzić badanie ostrości wzroku. Wygląda niemal identycznie jak podobne badanie u osób dorosłych, jednak tablice z literami zastąpione są przez tablice z rysunkami przedmiotów, które dziecko potrafi już nazwać.

Jakie objawy powinny budzić niepokój?

W przypadku niemowląt niepokojącym objawem jest znacząca różnica w rozmiarze gałek ocznych, brak reakcji dziecka na twarze bliskich osób, łzawienie i zaczerwienienie oczu (pojawiające się bez wyraźnej przyczyny). Do okulisty należy udać się także wtedy, gdy dziecko spogląda tylko jednym okiem, zawsze też odwraca głowę w tę samą stronę, jego oczy poruszają się niezależnie od siebie. Alarmujące są ponadto nieprawidłowe reakcje na światło, opóźnione reakcje (na przykład w sytuacji, gdy rodzic wskazuje dziecku zabawkę). Dzieci mające problemy ze wzrokiem nie reagują na swoje odbicie w lustrze, nie są zainteresowanie otoczeniem, wykazują słabą koordynację oko-ręka (bądź też nie wykazują jej wcale), nie są zainteresowane rysowaniem, oglądaniem kolorowych książeczek. W przypadku starszych dzieci niepokojącymi sygnałami może być na przykład potykanie się o różne przedmioty, nie rozróżnianie kształtów, kolorów, mrużenie oczu podczas obserwacji przedmiotów, które są położone dalej, nienaturalne przechylanie głowy w trakcie oglądania telewizji,  częste bóle głowy i nudności (o nieznanej przyczynie), itp.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Zobaczyć Jutro

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka