wtorek, 12 grudnia 2023 14:27

Barbara Nowak nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. "Wstyd i hańba"

Autor Patryk Trzaska
Barbara Nowak nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. "Wstyd i hańba"

Małopolska Kurator Oświaty "na odchodne" została nagrodzona przez Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. — W swojej misji każdego dnia broni życia i praw najmłodszych, pokazując nam wszystkim, że najważniejsze są prawdziwe wartości, a nie mody i szkodliwe ideologie — argumentował swoją decyzję w social mediach Mikołaj Pawlak.

Odznaki Honorowe przyznawane przez Rzecznika Praw Dziecka mają na celu wyróżnić osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się walce o prawa i dobro polskich dzieci. Tegoroczna ceremonia odbiła się jednak szerokim echem i to nie ze względu na godną uznania inicjatywę Rzecznika Praw Dziecka.

Wśród nagrodzonych znalazła się bowiem Małopolska Kurator Oświaty – Barbara Nowak. – Miałem dziś zaszczyt wręczyć Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Małopolskiej Kurator Oświaty Barbarze Nowak, W swojej misji każdego dnia broni życia i praw najmłodszych, pokazując nam wszystkim, że najważniejsze są prawdziwe wartości, a nie mody i szkodliwe ideologie – uzasadniał Mikołaj Pawlak.

Wybór ustępującego Rzecznika Praw Dziecka został skrytykowany przez Internatów, którzy zarzucają Małopolskiej Kurator Oświaty upolitycznienie placówek oświatowych, szkodliwy język w debacie publicznej oraz dyskryminowanie m.in. osób LGBT. – Wstyd i hańba. Ponoć ludzi poznaje się nie po tym jak zaczynają, ale jak kończą. W tym przypadku zarówno początek, jak i koniec kadencji pana Pawlaka jest żenujący – komentował jeden z Internatów w serwisie X (dawniej Twitter).

– Język kształtuje naszą rzeczywistość. Mowa nienawiści sprawia, że powstaje przyzwolenie na przemoc, dlatego że wtedy wszystkie zachowania dyskryminacyjne w pewnym sensie znajdują uzasadnienie. Osoby, które się ich podejmują, czują, że mogą to robić. Gdyby instytucje takie jak Ministerstwo Edukacji, Kuratorium Oświaty czy Rzecznik Praw Dziecka piętnowały zachowania dyskryminacyjne, to nie byłoby społecznego przyzwolenia dla takich postępowań. Teraz, w sytuacji, w której takie zachowania niebezpośrednio, ale jednak się pochwala, wiele osób nie czuje granicy. Uznaje się, że można kogoś wyzywać, ponieważ nie będzie instytucjonalnej odpowiedzi, potępiającej takie czyny – mówił w rozmowie z Głos24 na początku listopada, Dominik Kuc – działacz na rzecz edukacji, zdrowia psychicznego i równości, a także członek fundacji Growspace.

Przypomnijmy, kadencja Mikołaja Pawlaka kończy się 14 grudnia. Parlament na jego następczynię mianował Monikę Horny-Cieślak. W przypadku Barbary Nowak jej odwołanie ze stanowiska wydaje się jednym z priorytetów nowej szefowej Ministerstwa Edukacji.

fot. Rzecznik Praw Dziecka/X

.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka