wtorek, 5 grudnia 2023 12:42

"W garderobie historii." Barbórkowy wieczór w Wieliczce

Autor Marzena Gitler
"W garderobie historii." Barbórkowy wieczór w Wieliczce

"W garderobie historii" to niecodzienne wydarzenie, które  w barbórkowy wieczór zgromadziło mieszkańców i gości w Wielickiej Mediatece.

"W garderobie historii" #Wieliczka #Barbórka #WielickaMediateka

"W garderobie historii" #Wieliczka #Barbórka #WielickaMediateka

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Poniedziałek, 4 grudnia 2023

Świąteczny wieczór rozpoczął się od życzeń dla braci górniczej i ich rodzin. - Pod ziemią spędzają większość życia, a w tym szczególnym dniu ubierają się odświętnie, żeby zwrócić się do świętej Barbary i podziękować jej za opiekę, ale też za wykonywaną pracę. O tym, jak wygląda ta górnicza praca wiedzą sami górnicy, a także ich rodziny. To ciężki trud, realizowany na przestrzeni wielu kilometrów podziemnych chodników wiele metrów pod ziemią. To również niepewność i troska o to, co może się zdarzyć. Trudno sobie wyobrazić, co przeżywają górnicy, zwiedzając wyłącznie trasę turystyczną w kopalni soli. Warto więc wybrać się tam, gdzie pracują, dbając o bezpieczeństwo kopalni i naszego miasta. W tym miejscu chciałbym podziękować w sposób szczególny tym wszystkim, którzy dbają o to żeby Wieliczka była bezpieczna, żebyśmy my byli wszyscy bezpieczni. A także tym, którzy przyjmują gości z całego świata. Niech św. Barbara opiekuje się nami wszystkimi, a zwłaszcza naszymi górnikami. - życzył Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

W ramach wydarzenia zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Sułkowianie”. Odbyła się też promocja dwóch książek które ukazały się w 2023 roku w wydawnictwie Avalon: Lucyny Rotter, Piotra Legutko, Włodzimierza Płanety "Dziedzictwo chciane – dziedzictwo niechciane", oraz Lucyny Rotter "Z wieszaka historii. Ubiór jako element kodu kulturowego".

Duże zainteresowanie wzbudził pokaz strojów historycznych i ubiorów „mówiących”. Z przedstawicielami bractw historycznych oraz osobami noszącymi stroje zawodowe lub reprezentacyjne rozmawiali dr hab. prof. Lucyna Rotter oraz Redaktor Naczelny TVP Historia Piotr Legutko.

Tego dnia nie mogło zabraknąć prezentacji stroju górniczego, której dokonał Władysław Stachura z Koźmic Wielkich. Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł opowiedział o mundurze przynależnym Orderowi św. Sylwestra, który otrzymał za organizację Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Brzegach.

Wyjątkowym punktem programu był także pokaz mody „Historia lubi się powtarzać” - stylizacje inspirowane historia i sztuką przygotowane i wyreżyserowane przez kostiumolog Justynę Krzepkowską.

inf. i fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka