środa, 9 września 2020 13:46

Będę impulsem do rozwoju czy wydatkiem? O III Igrzyskach Europejskich w Krakowie na Forum Ekonomicznym

Autor Marzena Gitler
Będę impulsem do rozwoju czy wydatkiem? O III Igrzyskach Europejskich w Krakowie na Forum Ekonomicznym

Podczas odbywającego się wyjątkowo w Karpaczu Forum Ekonomicznego debatowano o III Igrzyskach Europejskich, których gospodarzem w 2023 r. będzie Małopolska i Kraków.

Decyzja Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich nadała Województwu Małopolskiemu oraz Miastu Kraków prawo organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. W dyskusji pt. „Igrzyska Europejskie – prawda i mity” wzięli udział: minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, marszałek Witold Kozłowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Chcemy, aby Igrzyska Europejskie w Małopolsce i Krakowie były to igrzyska rodzinne, wypełnione gościnnością, życzliwością. Na taką miarę na jaką nas stać. Bardzo dziękuję reprezentującej rząd pani minister sportu Danucie Dmowskiej-Andrzejuk. Bez bardzo dobrej współpracy z rządem organizacja tego wydarzenia przekraczałaby możliwości Małopolski i Krakowa. Pragnę też zaznaczyć, że współpraca z miastem Krakowem również układa się bardzo dobrze - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podkreślała, że niezwykle ważny jest wymiar sportowy imprezy. Rząd wspiera organizację tego wielkiego wydarzenia sportowego.

Jesteśmy w stałym kontakcie z panem marszałkiem Witoldem Kozłowskim, przedstawicielami Krakowa i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Najbardziej nam zależy, abyśmy byli z tej imprezy dumni, żeby Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce przyciągały najlepszych sportowców i wielu kibiców. Polska jest znana z bardzo dobrej organizacji imprez sportowych. Jeszcze w tym tygodniu wybieramy się do Rzymu. Rozmowy będą dotyczyć m.in. ostatecznego zaakceptowania indeksu dyscyplin sportowych, które będą rozgrywane podczas Igrzysk - mówiła.

Wybierając dyscypliny sportowe zwracano uwagę na aspekt przeprowadzenia poszczególnych zawodów w randze Mistrzostw Europy lub eliminacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Poza Krakowem planowane są następujące zawody:

  • badminton - Tarnów, Arena „Jaskółka” Tarnów,
  • boks - Krynica-Zdrój, MOSiR,
  • kolarstwo MTB - Zachodnia Małopolska / okolice Osieka,
  • kolarstwo szosowe - Myślenice, pętla z metą w Krakowie,
  • podnoszenie ciężarów - Bochnia, Hala MOSIR / Kraków,
  • gimnastyka sportowa - Arena „Jaskółka” Tarnów,
  • tenis stołowy - Bochnia, MOSiR,
  • wspinaczka sportowa - Miechów / Olkusz,
  • skoki narciarskie na igielicie (s. nieolimpijski) - Zakopane, Wielka Krokiew,
  • biegi górskie (s. nieolimpijski) - Krynica-Zdrój.

Główne obiekty sportowe niezbędne do przeprowadzenia Igrzysk Europejskich już istnieją, co ogranicza koszty.

24 lipca podpisano list intencyjny z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Celem współpracy jest poprawa komunikacji w regionie, udrożnienie dróg, szlaków drogowych i kolejowych oraz poprawa przepustowości lotniska w Balicach. Część inwestycji już jest realizowanych w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych i Krajowego Programu Kolejowego. Ponadto realizowane mają być także inwestycje w przyjętym przez rząd programie dla Podtatrza. Na tej liście znalazła się rozbudowa dwóch skrzyżowań na DK 47 z ul. Wojdyły i ul. Ustup na skrzyżowaniu typu rondo w Zakopanem, w jednym z kluczowych miejsc odbywania zawodów. Kluczowe znaczenie będzie miał również niedawno uruchomiony Krajowy Program Odbudowy, gdzie zgłoszono inwestycje, które mogą mieć znaczenie dla rozwoju regionu.

W Małopolskiej Strefie Spotkań podkreślano, że organizacja dużych imprez sportowych wpływa na rozwój regionu. Zyskują mieszkańcy. Powstaje infrastruktura turystyczna, sportowa i transportowa, tworzone są nowe miejsca pracy dla mieszkańców. To także znakomita okazja do promocji kraju i regionu, co oznacza długofalowe korzyści.

Tego typu imprezy, dzięki zaangażowaniu mediów, są doskonałym instrumentem promocji regionu na arenie międzynarodowej. Chcemy wykorzystać daną nam szansę i wypromować Małopolskę jako sprawnego organizatora wielkich przedsięwzięć sportowych - podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Organizatorzy są przekonani, że III Igrzyska Europejskie będą niezapomnianym przeżyciem sportowym, a także poważnym impulsem rozwoju gospodarczego dla Małopolski.

inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje