wtorek, 28 lutego 2023 14:34

Będzie więcej tramwajów? ZTP odpowiada na zarzuty Krakowskiej Organizacji Transportowej

Autor Mirosław Haładyj
Będzie więcej tramwajów? ZTP odpowiada na zarzuty Krakowskiej Organizacji Transportowej

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie odniósł się do listu otwartego wystosowanego przez Krakowską Organizację Transportową. Jego przedstawiciele poinformowali o długofalowych planach zakupowych z których wynika, że ZTP zamierza powiększyć liczbę tramwajów dwukierunkowych i nowych tramwajów o długości ponad 40 metrów.

27 lutego Krakowska Organizacja Transportowa wystosowała do władz miasta list otwarty, w którym zgłosiła zastrzeżenia do planów zakupu 30 nowych tramwajów z których prawie połowa (14 sztuk) ma mieć długość 26 m. – W świetle wzrostu populacji miasta taki zakup należałoby uznać za działanie na szkodę mieszkańców – napisali w swojej petycji społecznicy. Zastrzeżenia organizacji budziła również mała ilość tramwajów dwukierunkowych i nowych tramwajów o długości ok. 43 metrów. Stąd w swoim liście KOT zaapelowała o "całkowitą rezygnację z zakupu pojazdów o długości 24-27 m i zakup wyłącznie pojazdów o większej długości (32-34 m oraz 40-44 m)".

ZTP odpowiada

Komentując sprawę Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie w piśmie przesłanym do redakcji Głosu24, poinformował, że „docelowo widzi potrzebę utrzymania floty co najmniej 18 dwukierunkowych wagonów tramwajowych o długości około 32 metrów oraz co najmniej 64 wagonów tramwajowych o długości powyżej 40 metrów”. W przesłanym komunikacie możemy przeczytać także, że ZTP ma na uwadze możliwość skorzystania "z prawa opcji w postaci zakupu dodatkowych 30 wagonów tramwajowych" oraz widzi konieczność "zapewnienia prawidłowej obsługi mieszkańców Krakowa w przyszłości.

Planowo tramwaje dwukierunkowe miałby zostać przeznaczone do obsługi linii 3 na trasie Nowy Bieżanów P+R – Azory z częstotliwością co 7,5 minuty. Dwa z nich stanowiłyby wagony rezerwowe, które mogłyby zostać użyte również na liniach remontowanych, bez tradycyjnych pętli. Z kolei wagony o długości powyżej 40 metrów docelowo powinny „zapewniać obsługę wszystkich kursów linii: 4, 24, 50 (co 5 minut na trasie Górka Narodowa – Borek Fałęcki) i 52”.

  • Czytaj także:
Nowe tramwaje będą za krótkie? “Działanie na szkodę mieszkańców”
Krakowska Organizacja Transportowa wystosowała do władz miasta list otwarty, w którym zgłosiła zastrzeżenia do planów zakupu 30 nowych tramwajów z których prawie połowa (14 sztuk) ma mieć długość 26 m. – W świetle wzrostu populacji miasta taki zakup należałoby uznać za działanie na szkodę mieszkańcó…

Inf.: ZTP
Fot.: Mateusz Łysik, Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje