wtorek, 14 maja 2019 12:58

Białoruska delegacja w Powiecie Miechowskim

Autor Mirosław Haładyj
Białoruska delegacja w Powiecie Miechowskim

W ostatni kwietniowy weekend w powiecie miechowskim gościła białoruska delegacja Iwacewickiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego. Współpraca pomiędzy obydwoma samorządami nie jest przypadkowa. W iwacewickim regionie, w Kossowie Poleskim na Mereczowszczyźnie, urodził się jeden z najbardziej zasłużonych z bohaterów walki o wolność – Tadeusz Kościuszko. 4 lutego 2019 r. delegacja władz Powiatu Miechowskiego uczestniczyła w obchodach 273. rocznicy urodzin Naczelnika Insurekcji. Z końcem kwietnia przyszedł czas na rewizytę Białorusinów w Powiecie Miechowskim.

Do naszego powiatu przyjechali: Aliaksandr Vialikaselets, Natallia Aliakhnovich – wicestarostowie iwacewickiego RIK oraz Iryna Krauchuk, członek Zarządu iwacewickiego RIK. Towarzyszył im kierowca - Aliaksandr Martynkevich.

Pierwszego dnia zagraniczni goście, choć zmęczeni nieco podróżą, z zachwytem podziwiali Bazylikę Grobu Bożego oraz zabudowania poklasztorne i ekspozycje Muzeum Ziemi Miechowskiej, po których oprowadzał dyr. Włodzimierz Barczyński.

Sobotni program był dość napięty. Już w godzinach wczesno-porannych białoruscy goście pojechali do Kopalni Soli w Wieliczce. Resztę dnia delegacja z Iwacewickiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego spędzili w Krakowie. Tam zwiedzili najważniejsze miejsca związane z Tadeuszem Kościuszko – jego grób na Wawelu, Rynek Główny, na którym 24 marca 1794 złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska, Kopiec Kościuszki. Był również czas na zwiedzanie Starego Miasta i Kazimierza.

Niedziela 28 kwietnia była również pracowita dla gości z Białorusi. Od rana zwiedzali zakłady przetwórstwa warzyw w Charsznicy. Jednym z ważniejszych wydarzeń w programie było uczestnictwo w Wyborach Chłopa Roku w Racławicach. Tam też goście zwiedzili Kopiec Kościuszki i miejsca związane z historią bitwy pod Racławicami.

Kulminacją wizyty delegacji gości z Rejonowego Komitetu Wykonawczego Iwacewicze w powiecie miechowskim było niedzielne wieczorne spotkanie na Zamku na Mirowie. Prócz białoruskich gości i członków Zarządu Powiatu Miechowskiego na czele ze Starostą Jackiem Kobyłką, wzięli w nim udział dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz szefowie wyróżniających się firm na Miechowszczyźnie: Marek Łyś – Chyżbet, Janusz Zadęcki – ZET-POL, Jerzy Filus – PS Społem, Jan Wołoch – Wołoch. Zasadniczym tematem rozmów było nawiązanie współpracy kulturalno-edukacyjno-gospodarczej.

Pełni wrażeń i refleksji z pobytu w naszym regionie, zyskawszy nowe kontakty, które mają zaowocować w najbliższej przyszłości, zapaleni do dalszej współpracy, goście z Białorusi wyjechali do swojego kraju w poniedziałek 29 kwietnia.

Warto podkreślić, iż współpracę samorządową z Iwacewickim Rejonowym Komitetem Wykonawczym koordynuje prezes Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego – Eugeniusz Skoczeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Inf. i fot.: Starostwo Powiatowe w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka