poniedziałek, 2 września 2019 22:05

Biecz: Baszta odkopana. I co teraz?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Biecz: Baszta odkopana. I co teraz?

Archeolodzy zakończyli wykopaliska w Bieczu (powiat gorlicki). Co wykazały badania?

W piątek 30 sierpnia 2019 badacze z Bazy Archeologicznej IAUR w Bieczu zakończyli drugi sezon badań przy bieckim Grodzie Starościńskim. Co odkryli?

Po pierwsze odsłonili cały zarys baszty katowskiej. Jak się okazało, północna jej ściana pełniła jednocześnie funkcję muru obronnego oraz służyła jako fundament pod południową ścianę dworu wójtowskiego / grodu starościńskiego.

– Mury wzniesiono z łamanego w podłużne bloki kamienia (piaskowiec). W partii licowej były one starannie układane, wnętrze muru natomiast wypełniał skalny rumosz obficie zalany zaprawą. Ściana wschodnia i zachodnia miała szerokość 1,60 m, południowa zaś 2,20 m. Baszta w partii fundamentowej i piwnicznej była budowlą kwadratową o wymiarach 8 x 6 m. W górnej części budowla przechodziła w ośmiobok. Dolną kondygnację stanowiła sklepiona kolebkowo piwnica, po której pozostało tylko zasypisko, eksplorowane przez nas w tamtym roku – podsumowują archeolodzy.

Z którego wieku pochodzi baszta katowska w Bieczu?

– Wstępnie chronologię baszty określamy na XV wiek. Dokładne datowanie przedstawimy po przeanalizowaniu materiałów i wyników badań. W początku XVI wieku dostawiono do niej budynek dworu wójtowskiego – mówią badacze.

Jak dodają, wkrótce opublikują szersze sprawozdanie z badań.

– Otrzymaliśmy także wyniki badań próbek węgla C14 pobranych w tamtym roku, które są bardzo interesujące – komentują.

Poza samymi murami badacze natrafili także na ponad tysiąc fragmentów rozmaitych kafli, ceramiki, szkła oraz kości zwierzęcych. Pojawiły się też monety, fragmenty fajek i innych przedmiotów metalowych.

Co się stanie z odsłoniętymi murami baszty katowskiej w Bieczu?

Odkryte przez archeologów ruiny zostaną zabezpieczone, poddane konserwacji, a następnie przygotowane do ekspozycji.

Więcej o wykopaliskach archeologicznych w Bieczu przeczytacie w naszym wywiadzie TUTAJ.

fot. Baza Archeologiczna IAUR w Bieczu

Gorlice - najnowsze informacje