czwartek, 18 kwietnia 2019 13:48

Bieńkówka. Znamy zwycięzców XV Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych

Autor Mirosław Haładyj
Bieńkówka. Znamy zwycięzców XV Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych

Tegoroczna, piętnasta już w historii, edycja Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych odbyła się w dniu 13 kwietnia 2019 r. w „Domu Wiejskim” w Bieńkówce. W konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej wzięło udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu suskiego.

Przedstawicielki podbabiogórskich Kół przystąpiły do Konkursu  w dwóch kategoriach: Potrawy Wielkanocne oraz  Palma Wielkanocna. W tym dniu w sali Domu Wiejskiego  było niezwykle kolorowo. Gospodynie włożyły w przygotowania wiele serca. Na uginających się od potraw stołach królowały różnego rodzaju mięsa, wędliny, sery. Nie brakowało też wielkanocnych mazurków, bab i kołaczy, a po sali roznosił się wspaniały zapach przygotowanych dań. Można było zobaczyć również tradycyjne pisanki farbowane łuskami cebuli, na których igłą wydrapywano najróżniejsze wzory. Kolorowe palmy wykonane z bazi i bukszpanu, przyozdobione różnorodnymi kwiatami z bibuły i krepiny, a także wstążkami jeszcze bardziej wprowadzały uczestników Konkursu w klimat zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkiej Nocy.

Zanim jednak przystąpiono do oceny potraw i palm, zaproszonych gości wśród których byli między innymi:  Patryk Jaki – Wiceminister Sprawiedliwości, poseł Sławomir Hajos, senator Andrzej Pająk, starosta Józef Bałos, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Hadka oraz prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki, przywitała Krystyna Szczepaniak – przewodnicząca Rady Gminy w Budzowie oraz Danuta Kawa – dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów.

Po powitaniu przybyłych gości, na scenie wystąpiła Grupa Apostolska z Bieńkówki, która zaprezentowała poruszające, okraszone wspaniałą muzyką przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej”. Wielkopostny program słowno – muzyczny został napisany i wyreżyserowany przez panią Renatę Szczepaniak, opiekuna grupy. Po części artystycznej, nastąpiło poświęcenie potraw przez ks. proboszcza Rolanda Hopciasia. Następnie słowo do zebranych gości i uczestników Konkursu skierowali: minister Patryk Jaki, poseł Sławomir Hajos, senator Andrzej Pająk i starosta Józef Bałos. W krótkich przemówieniach podkreślona została wartość tradycji, a także potrzeba jej podtrzymywania i kultywowania.  W wypowiedziach przemawiających zawarte zostały również życzenia świąteczne.

Kolejnym punktem imprezy kulturalnej była ocena Potraw i Palm Wielkanocnych.  W tegorocznym jury zasiedli: Zofia Bąbol – technik żywienia, Małgorzata Wójtowicz – Wierzbicka – etnograf w Muzeum im.  Władysława Orkana w Rabce – Zdroju  oraz Andrzej Peć – etnograf, regionalista. Po dokładnym obejrzeniu wszystkich palm i długiej dyskusji przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria: „Palma Wielkanocna”

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Redz” z Tarnawy Górnej

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Zachełmnej

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Jachówki

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Budzowa

Kategoria: „Potrawy Wielkanocne”

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Bieńkówki

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Palczy

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Mioduszyna” z Zembrzyc

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Baczyna

wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich z Wieprzca

wyróżnienie – Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Dolnej

Nagrodę specjalną ufundowaną przez Małopolską Izbę Rolniczą  i wręczoną przez Ryszarda Czaickiego zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wieprzca.

Czas oczekiwania na werdykt komisji konkursowej umilił występ zespołu regionalnego „Góralska Hora”. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją przygotowanych smakołyków.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Inf. UG Budzów, fot. BiOAK

Więcej zdjęć: BiOAK

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje