piątek, 21 lipca 2023 08:15

Bigos, tarta, a może galaretka z ogórków? Już w ten weekend wielkie święto w Proszowicach

Autor Patryk Trzaska
Bigos, tarta, a może galaretka z ogórków? Już w ten weekend wielkie święto w Proszowicach

Jak co roku w Proszowicach odbędzie się ogórkowe święto. Zupę ogórkową zna każdy, ale jeśli ktoś chciał się przekonać, jak smakuje bigos z ogórków, tarta z ogórkami czy galaretka ze świeżych ogórków, to już niedługo będzie ku temu okazja. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie z kolei koncert zespołu Ciupaga - finalistów 3 miejsca programu "Mam talent" w 2016 roku.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 23 lipca od godz. 15:00 w Amfiteatrze Miejskim, ul. Parkowa 6 w Proszowicach. Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Starosta Powiatu Proszowickiego, Krystian Hytroś.

fot. UGiM Proszowice 

"Bohaterem" święta będzie ogórek i przyrządzone przez z niego specjały. Każdy z uczestników będzie miał możliwość skosztowania oraz zakupu regionalnych produktów. Wydarzenie przeznaczone jest dla rolników i producentów rolnych, lokalnych przedsiębiorców, sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich. Na przybywających czekać będą stoiska z lokalnymi produktami i tradycyjnym rękodziełem, a także regionalnymi wyrobami: ogórkami i innymi warzywami, ciastami, wiejskim chlebem i miodem.

Atrakcją tegorocznego Święta Ogórka będą warsztaty kulinarne prowadzone przez cenionego i utytułowanego kucharza Tomasza Dery - wicedyrektora Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1 im. Mjr. Henryka Sucharskiego. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie z kolei koncert zespołu Ciupaga - finalistów 3 miejsca programu "Mam talent" w 2016 roku. Będą też loty balonne na uwięzi, zabawy i gry dla dzieci oraz konkursy na temat i z wykorzystaniem ogórka.

fot. UGiM Proszowice 

Program wydarzenia:

15:00 - Uroczyste otwarcie VII FESTIWALU ŚWIETO OGÓRKA

15:00-19:00

  • Sprzedaż i degustacja regionalnych produktów
  • Kiermasz rękodzieła artystycznego oraz wyrobów pszczelarskich
  • Stoiska handlowe lokalnych przedsiębiorców
  • Konkurs wiedzy rolniczej oraz wiedzy o ogórku

15:00-16:30 Konkurs dla KGW na najsmaczniejszą potrawę z ogórka

16:00-18:00 Animacje, gry i zabawy dla dzieci

16:30-18:30 Warsztaty kulinarne z Tomaszem Derą - wykorzystanie regionalnych produktów do przygotowania tradycyjnych potraw ziemi proszowickiej

18:30 Ogłoszenie przez Jury wyników konkursu na najsmaczniejszą potrawę z ogórka

18:45 Koncert Kapeli Góralskiej Ciupaga

19:00-21:00 Loty balonem no uwięzi (stadion MOSiR Proszowice) - atrakcja finansowana przez Giełdę Rolna Ek-Rol

inf. UGiM Proszowice

fot: MiG Proszowice

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka