poniedziałek, 5 kwietnia 2021 17:26

Błagają premiera: „Zaszczepcie naszych pracowników”

Autor Tomasz Stępień
Błagają premiera: „Zaszczepcie naszych pracowników”

Po ostatnich zawirowaniach ze szczepieniami – gdy otwarto furtkę dla szczepień 40 i 50-latków, za co przepraszał później pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk, coraz częściej słychać apele o zaszczepienie przed innymi grupami kasjerek i sprzedawców w sklepach.

– […] uważamy, że nasz postulat dotyczący zaszczepienia pracowników handlu jest słuszny i powinien zostać zrealizowany najszybciej jak to możliwe – pisali ostatnio w liście do premiera działacze handlowe Solidarności. Zwracali też uwagę na to, że pracownicy handlu są tą grupą zawodową, która zapewnia funkcjonowanie podstawowego obszaru działalności państwa, jakim jest zaopatrzenie obywateli w żywność i artykuły pierwszej potrzeby. A do tego nie mają oni żadnej możliwości przejścia do pracy zdalnej. W sytuacji, gdy większość zakażeń koronawirusem w naszym kraju to zakażenia dużo bardziej zaraźliwą odmianą brytyjską, pracownicy handlu są bardzo mocno narażeni na kontakt z wirusem. Mogą też nieświadomie zarażać klientów.

Dlatego w ostatnich dniach – po raz kolejny – upomniała się o nich Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług Organizacja Samorządu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W dramatycznym liście do premiera Morawieckiego, Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego już nie tylko apelują, ale wręcz błagają o przyspieszenie szczepień tej grupy.

– Wobec przewidywanych zmian w Narodowym Programie Szczepień przedsiębiorcy skupieni w organizacjach zrzeszonych w Naczelnej Radzie Zrzeszeń Handlu i Usług, prowadzący działalność handlową, apelują i wręcz błagają, aby w najbliższym etapie szczepień uwzględnić pracowników handlu, a szczególnie handlu spożywczego – piszą w liście.

Przedsiębiorcy oczekują wsparcia, pilnego podjęcia w procedowanych rozwiązaniach legislacyjnych kwestii poszerzenia określonych grup społecznych i zawodowych korzystających z pierwszeństwa w dostępie do szczepionek przeciwko COVID-19 pracowników handlu. – Zagwarantowanie pracownikom handlu pierwszeństwa w dostępie do szczepionek uspokoi dramatyczną sytuację działania placówek handlowych, głównie sklepów spożywczych. To kluczowe ogniwo, zapewniające w czasach pandemii utrzymywanie ciągłości zaopatrzenia ludności w towary spożywcze i inne niezbędne produkty codziennego użytku, bezwzględnie oczekuje poparcia. Pracownicy handlu to bowiem grupa zawodowa szczególnie narażona i podatna na ryzyko zakażenia, nie mniejsze niż niektóre grupy zawodowe już zaszczepione. Przedsiębiorcy są przekonani, że ta dolegliwość zostanie usunięta, a pracownicy handlu zostaną uznani przez Rząd za grupę zawodową podwyższonego ryzyka i uzyskają dostęp do szczepień już niezwłocznie – czytamy w piśmie.

Małopolska - najnowsze informacje