wtorek, 1 czerwca 2021 15:20

[Zdjęcia] Bochnia: Jurek Owsiak w szpitalu powiatowym

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] Bochnia: Jurek Owsiak w szpitalu powiatowym

Jak informowaliśmy rano, w bocheńskim szpitali powiatowym dokonano oficjalnej inauguracji funkcjonującego od stycznia Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka. Od 1 czerwca, czyli Międzynarodowego Dnia Dziecka, oficjalnie nosi on imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W uroczystości otwarcia uczestniczył dziś Jerzy Owsiak.

Bocheński pododdział jest 11. w Polsce, który nosi nazwę WOŚP-u. W sumie to 37. miejsce, którego nazwa nawiązuje działalności Fundacji WOŚP.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej w Bochni należy do najstarszych szpitali w Polsce - działa od 1357 roku. Obecnie zabezpiecza opiekę medyczną dla blisko 100 tys. mieszkańców powiatu. Rocznie na świat przychodzi w nim ponad 1000 noworodków - w ubiegłym roku 1700 dzieci, a rok wcześniej 1500.

Przecięcie wstęgi przez Jurka Owsiaka/fot.: SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej
Przecięcie wstęgi przez Jurka Owsiaka/fot.: SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej

Czytaj także:

Bochnia: Oddział im. WOŚP. Kto będzie tam leczony?
Planowane otwarcie zbiega się w czasie z 29. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest poniekąd dowodem wdzięczności za okazywaną pomoc i wsparcie dla Fundacji WOŚP. W Szpitalu Powiatowym w Bochni powstanie Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomo…

W dowód wdzięczności

Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka działa od początku roku. Przy podejmowaniu decyzji o jego powstaniu brano pod uwagę nie tylko bardzo dobre zaplecze medyczne w postaci lekarzy i pielęgniarek, ale też ogromne zainteresowanie bocheńską „porodówką” nie tylko mieszkanek powiatu bocheńskiego, ale również okolicznych gmin. Z roku na rok przybywa kobiet, które decydują się rodzić właśnie w Bochni.

– Możemy być dumni, bowiem nasz szpital ma najlepszą porodówkę w Małopolsce i zajmuje 6. miejsce w Polsce

– dodał Jarosław Kycia, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

Otwarcie Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy/fot.: SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej
Otwarcie Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy/fot.: SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej

Doświadczony, stale podnoszący swoje kwalifikacje zespół lekarzy i pielęgniarek, dobre zaplecze medyczne sprawiły, że dyrekcja bocheńskiego szpitala zdecydowała o formalnym utworzeniu w ramach Oddziału Noworodków – Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Planowane otwarcie zbiegło się w czasie z 29. finałem wielkiego grania i jest poniekąd dowodem wdzięczności za okazywaną pomoc i wsparcie dla Fundacji. Jednak oficjalne otwarcie pododdziału ze względu na pandemię, zostało przesunięte ze stycznia na czerwiec. Nie przez przypadek wybrano datę: 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka.

Czytaj także:

Nowoczesny sprzęt od WOŚP dla noworodków trafił do bocheńskiego szpitala
Wiadomości z Bochni. Do bocheńskiego szpitala trafił nowoczesny inkubator hybrydowy. Urządzenie podarowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy będzie wykorzystywane na pododdziale intensywnego nadzoru noworodka bocheńskiego Szpitala Powiatowego, który zresztą nosi imię WOŚP.

Niektóre z dzieci przychodzących na świat w bocheńskim szpitali tuż po narodzinach wymagają specjalnej opieki. To właśnie z myślą o nich w styczniu tego roku przy Oddziale Noworodków powołano Pododdział Intensywnego Nadzoru Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jurek Owsiak/fot.: SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej
Jurek Owsiak/fot.: SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej

W Bochni jest prowadzona wstępna diagnostyka zespołów zaburzeń oddechowych i wad wrodzonych w tym infekcji wrodzonych, czy też wad serca. Do tej w pododdziale pory pomoc uzyskało ponad 90 dzieci z ponad 600, które przyszły na świat w tym roku w bocheńskim szpitalu.

– Wcześniaki uzyskują tu fachową pomoc, dzięki wykwalifikowanemu zespołowi, który posiada nasz szpital, a także sprzętowi z WOŚP. Warto dodać, że w ciągu ostatnich kilku lat to pomoc o wartości 1,5 mln zł

– mówił starosta Adam Korta.

1 czerwca nastąpiło symboliczne otwarcie pododdziału, w którym uczestniczył Prezes Zarządu Fundacji WOŚP, Jurek Owsiak. Przy tej okazji nastąpiło również przekazanie placówce nowoczesnego inkubatora hybrydowego (otwarto-zamkniętego) Giraffe OmniBed Carestation.

Przekazanie nowoczesnego inkubatora hybrydowego /fot. Bartosz Chodorowski
Przekazanie nowoczesnego inkubatora hybrydowego /fot. Bartosz Chodorowski

To sprzęt o wartości 140 tys. zł, dzięki któremu medycy jeszcze lepiej będą mogli dbać o zdrowie najmłodszych pacjentów.

– Bardzo dziękujemy za ten wyjątkowy inkubator, jak również inne urządzenia z serduszkiem, które trafiły do naszego szpitala

– podkreślała dr n. med. Joanna Hurkała, kierująca oddziałem noworodków z pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka w bocheńskim szpitalu. Jak dotąd Fundacja WOŚP przekazała bocheńskiej placówce 71 urządzeń o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych.

Podczas uroczystości zostały wręczone podziękowania za pomoc przy organizacji i otwarciu pododdziału. Otrzymali je:

  • Dr n. med. Joanna Hurkała, Lekarz kierujący Oddziałem Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP
  • Anna Jaworska, Pielęgniarka oddziałowa Oddziału Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP
  • Ewa Nalepa Położna specjalistka koordynująca Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP
  • Jerzy Owsiak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  • Adam Korta Starosta Bocheński

Inf.: WOŚP, Starostwo Powiatowe w Bochni
Fot.: Bartosz Chodorowski/materiały prasowe WOŚP, SP ZOZ w Bochni „Szpital Powiatowy” im. bł. Marty Wieckiej

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje