czwartek, 30 września 2021 06:12

Bochnianie nie chcieli księdza skazanego za molestowanie 12-latki. Kuria podjęła decyzję

Autor Mirosław Haładyj
Bochnianie nie chcieli księdza skazanego za molestowanie 12-latki. Kuria podjęła decyzję

Grupa rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bochni domagała się usunięcia pracującego od niedawna w parafii św. Mikołaja księdza. Jak dowiedzieli się parafianie, kilka lat wcześniej duchowny został skazany za molestowanie 12-latki. Kuria podjęła decyzję o przeniesieniu kapłana.

Ksiądz, który na przełomie sierpnia i września trafił do Bochni, został w 2014 r. skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd Okręgowy w Tarnowie na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Powodem było molestowanie w Jastrzębi (powiat tarnowski) 12-letniej uczennicy. Jak informuje Gazeta Krakowska, kapłan wysyłał dziewczynce SMS-y z niemoralnymi propozycjami. Podczas spotkania z uczennicą, dotykał jej miejsc intymnych. Ksiądz wyraził skruchę i do wszystkiego się przyznał. W związku z popełnionym przestępstwem, nałożono na niego dożywotni zakaz pracy z dziećmi w charakterze nauczyciela i pedagoga. Zabroniono mu także kontaktu z ofiarą przez 15 lat.

Jak donosi "Gazeta Krakowska", w bocheńskiej parafii ksiądz nie pracował z dziećmi. Odprawiał msze święte, opiekował się grupami Caritas, św. Charbela i św. o. Pio oraz spowiadał. To własnie ta ostatnia czynność nie spodobała się rodzicom, ponieważ (jak donosili) zdarzało się, że spowiadał ich dzieci.

– Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły żyją w obawie o bezpieczeństwo swoich pociech. Szkoła mieści się z obydwóch stron kościoła, jak i wejścia na plebanię. Karygodnym jest, aby ten ksiądz (z wyrokiem prawomocnym z pedofilię) przebywał nie tylko w naszej parafii, ale także w otoczeniu naszych dzieci. Zgłaszano Radzie Rodziców, że ten ksiądz spowiadał dzieci

– napisała w liście do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie cytowana przez "Gazetę Krakowską" przewodnicząca Rady Rodziców Łucja Cetnarowska. Kopia pisma została również dostarczona do parafii św. Mikołaja.

Jak poinformował portal bochnianin.pl, po interwencjach rodziców ksiądz został odwołany z parafii św. Mikołaja:

– Potwierdzam, iż ks. Mariusz został odwołany z parafii z Bochni

potwierdził w mailu do redakcji portalu rzecznik kurii diecezjalnej w Tarnowie ks. Ryszard St. Nowak.

Ksiądz trafił prawdopodobniej do domu księży emerytów, gdzie pracował poprzednio.

Inf.: Gazeta Krakowska, bochnianin.pl

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje