sobota, 27 maja 2023 07:00

Bohaterowie noszą mundury, nie peleryny! Policjant uratował życie 11-dniowemu noworodkowi

Autor Mirosław Haładyj
Bohaterowie noszą mundury, nie peleryny! Policjant uratował życie 11-dniowemu noworodkowi

Służba w policji to często niebezpieczny, wymagający poświęceń, ale też dający satysfakcję i spełnienie zawód. Dowiódł tego policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, ratując życie 11-dniowej dziewczynce.

Policjanci, pełniąc służbę, oprócz realizowania zadań podanych na odprawie, sami reagują na to, co dzieje się na ich drodze. Tak też stało się w tym przypadku. Sierż. Tomasz Grądzki w trakcie służby zauważył dwa samochody, które stały na pasie ruchu z włączonymi światłami awaryjnymi, a tuż przy nich stojące osoby – w tym kobietę niespokojnie trzymającą na rękach niemowlę. Policjant zatrzymał radiowóz i podbiegł do kobiety, która nerwowo powiedziała, że córka nie oddycha…

Czas w takich sytuacjach gra ogromną rolę. Policjant natychmiast przejął niemowlę i rozpoczął udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy, co poskutkowało przywróceniem funkcji życiowych – dziewczynka odzyskała oddech!

Policjant zachował zimną krew i, kontrolując funkcje życiowe dziecka, drogą radiową poinformował dyżurnego o zaistniałej sytuacji i poprosił o wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

"To się właśnie nazywa odpowiednia osoba, w odpowiednim miejscu i czasie. Brawo Tomek!" – napisali policjanci.

Takie zachowanie jest godne naśladowania i stanowi wzór dla innych policjantów.

Warto dodać, że ww. sierż. Tomasz Grądzki inwestuje w samo dokształcanie się i w 2017 roku ukończył kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, uzyskując tytuł RATOWNIKA. Ponadto w lutym br. ukończył kurs Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a od 9 lat jest czynnym strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej Stara Miłosna oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Jabłonna Lacka.

"Gratulujemy Tomkowi zachowania „zimnej krwi”, opanowania, zdobytych umiejętności i wiedzy w udzielaniu pierwszej pomocy. A dziewczynce życzymy dużo zdrowia!" – napisali policjanci.

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka