sobota, 13 kwietnia 2024 06:00

Zasadź te rośliny w pobliżu. Borówka pięknie zaowocuje

Autor Katarzyna Domagała
Zasadź te rośliny w pobliżu. Borówka pięknie zaowocuje

Lubisz borówki i chętnie je uprawiasz? Okazuje się, że bardzo ważne jest kto jest jej sąsiadem w ogródku. Są bowiem rośliny, które szczególnie pozytywnie wpływają na uprawę borówek. Dzięki nim borówki będą pięknie owocować.

Borówka amerykańska to popularny gatunek na naszych działkach, ceniony za słodkie owoce i łatwość uprawy. Jej hodowla może jednak stać się jeszcze bardziej efektywna, jeżeli zastosujemy pewien ogrodniczy trik. Według Onetu bardzo ważne jest w jakim sąsiedztwie rośnie borówka.

Ważny jest sąsiad!

W ogrodzie, podobnie jak w życiu, nie wszystkie relacje są korzystne. Niektóre rośliny doskonale współpracują ze sobą, tworząc swoisty ekosystem, podczas gdy inne rywalizują o przetrwanie, odbierając sobie nawzajem substancje odżywcze. W przypadku borówki amerykańskiej, odpowiednio dobrani towarzysze mogą przekształcić jej uprawę w prawdziwy sukces – pisze Onet.

Na liście roślin, które dobrze wpływają na rozwój borówki, znajdują się m.in.: rzodkiewka, szczaw, żurawina, koper, bazylia, pietruszka, tymianek, rododendron, azalie, ogórecznik, melisa, wrzosy, jeżówka, łubin, szczypiorek, cebula, czosnek ozdobny, orlik i truskawki. Wszystkie te rośliny mają podobne wymagania co do gleby i światła, a co więcej, niektóre z nich są naturalnymi odstraszaczami szkodników.

Fot.: Pixabay

Czego borówki nie lubią?

Jednak nie wszystkie rośliny są dobrymi sąsiadami dla borówki. Drzewa takie jak jabłoń czy orzech włoski mogą negatywnie wpływać na rozwój krzewu, utrudniając mu dostęp do światła. W takich przypadkach lepiej zaplanować nasadzenia z dala od większych drzew.

Ciepło i kwaśne środowisko

Odpowiednie warunki dla borówki to słoneczne stanowisko, kwaśna gleba o wysokiej zawartości próchnicy i dobra przepuszczalność. W przypadku gleby o innym pH, można zastosować zakwaszacz lub zakupić odpowiednie podłoże w sklepie ogrodniczym. Ważne jest też regularne podlewanie, zwłaszcza podczas letnich upałów, przy czym należy unikać moczenia liści.

Fot. Pixabay

Nawożenie

Borówkę amerykańską powinno się nawozić dwa razy w sezonie. Pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja, drugie - gdy roślina zawiąże owoce. W nawożeniu warto korzystać z odżywek bogatych w azot, fosfor, potas i magnez. Dobrym sposobem na utrzymanie kwasowości gleby są też fusy z kawy.

Pamiętajmy, że odpowiednie planowanie nasadzeń w ogrodzie to klucz do sukcesu. Borówka amerykańska, z właściwymi sąsiadami, może przynieść obfite plony i stać się prawdziwym ozdobnikiem naszego ogrodu.

Źródło: Onet

Fot.: Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka