piątek, 18 września 2020 11:21

Budowa punktu obsługi pasażerskiej wraz z budynkiem dworca w Wieliczce

Autor Głos 24
Budowa punktu obsługi pasażerskiej wraz z budynkiem dworca w Wieliczce

Parking miejski przy ul. Dembowskiego w Wieliczce jest największym punktem przesiadkowym komunikacji zbiorowej w naszym mieście. W tym miejscu znajduje się początkowa stacja kolejowa Wieliczka - Kraków, stacja początkowa 8 linii wielickiej komunikacji miejskiej oraz 4 linii autobusów kolejowych. Ponadto, w pobliżu znajdują się przystanki autobusów aglomeracyjnych łączących Wieliczkę z Krakowem. Niezbędną sprawą w tym miejscu jest budowa dworca stanowiącego punkt obsługi pasażerów. Inwestycja ta właśnie została rozpoczęta przez Miasto i Gminę Wieliczkę.

Nowa inwestycja zakłada modernizację istniejącego parkingu w celu dostosowania go do wymagań punktu obsługi pasażerskiej na potrzeby transportu zbiorowego, perony autobusowe zostaną wyposażone w wiatę przystankową z tablicami informacyjnymi o godzinach odjazdu poszczególnych linii oraz budowę dwukondygnacyjnego budynku dworca. Budynek zostanie dostosowany dla osób z niepełnosprawnością, osób starszych oraz dla matek z dziećmi.
W budynku będzie poczekalnia dla podróżnych wraz z elektronicznym systemem informacji pasażerskiej i niezbędnymi elementami wyposażenia oraz punkty usługowe.

Budowa punktu obsługi pasażerskiej na potrzeby transportu zbiorowego wraz
z budynkiem dworca zakończy prowadzony od kilku lat przez Miasto i Gminę Wieliczka projekt stworzenia nowoczesnej komunikacji zbiorowej wraz
z infrastrukturą towarzyszącą. Pierwszym krokiem było odtworzenie
komunikacji kolejowej między Wieliczką a Krakowem, obsługiwanej przez nowoczesny tabor, następnie uruchomiane były sukcesywnie poszczególne linie komunikacji gminnej łączącej Wieliczkę z miejscowościami wokół, powstały nowe miejsce przesiadkowe oraz nowoczesne wiaty przystankowe a obecnie finalnie powstanie nowoczesna i komfortowa dla pasażera infrastruktura na głównej stacji
komunikacji kolejowej i autobusowej.

Projekt ten uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych.W pamięci jeszcze mamy dawny dworzec autobusowy, ale dziś powstaje obiekt nowoczesny, funkcjonalny dostosowany architektonicznie do zabudowy naszego miasta.

Dworzec PKS Wieliczka. Archiwum
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje