niedziela, 17 września 2023 08:12

Był kapelanem niepodległościowej partyzantki. Dzisiaj upamiętnienie ks. Władysława Gurgacza

Autor Patryk Trzaska
Był kapelanem niepodległościowej partyzantki. Dzisiaj upamiętnienie ks. Władysława Gurgacza

Dzisiaj (17 września) w Tęgoborzu (pow. nowosądecki) odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. Władysława Gurgacza, który od lipca do września 1947 r. posługiwał w miejscowej parafii, kapelana niepodległościowej partyzantki, ofiary komunistycznych represji.

Uroczystość rozpocznie się od mszy świętej w kościele św. Stanisława Biskupa (ul. Kościelna 5, godz. 9.00). Po jej zakończeniu nastąpi odsłonięcie tablicy, umieszczonej wewnątrz świątyni.

Upamiętnienie zostało sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Współorganizatorami uroczystości są: Parafia św. Stanisława Biskupa w Tęgoborzu, Oddział IPN w Krakowie i Fundacja „Osądź Mnie Boże...” im. ks. Władysława Gurgacza TJ.

fot. Wikipedia

Ks. Władysław Gurgacz ps. „Sem”, „Ojciec” był jezuitą, kapelanem działającego w Beskidzie Sądeckim oddziału Żandarmerii Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. 14 września 1949 r. został z wyroku komunistycznego sądu rozstrzelany w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. W 2018 r. szczątki kapłana zostały ekshumowane przez IPN, a w 2019 r. zidentyfikowane. W 2021 r. odbył się uroczysty pogrzeb w Kwaterze Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

fot. Miezian/Wikipedia

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka