czwartek, 15 kwietnia 2021 08:52

Bystra. Ksiądz znęcał się nad dziećmi - szarpał za włosy, bił linijką. Usłyszał zarzuty

Autor Aleksandra Tokarz
Bystra. Ksiądz znęcał się nad dziećmi - szarpał za włosy, bił linijką. Usłyszał zarzuty

Zawiadomienie do prokuratury, dotyczące katechety z podstawówki w Bystrej, wpłynęło pod koniec 2019 roku. Dotyczyło jednej z uczennic, wobec której ksiądz miał stosować przemoc i naruszać jej nietykalność fizyczną. Dziewczynka poinformowała rodziców, że na lekcji religii została uderzona dziennikiem w głowę. Wcześniej miała być ciągnięta za ucho, a na lekcji religii słyszeć krzyki. Duchownemu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Śledztwo ruszyło w grudniu 2019 roku. Według szacunków prokuratury pokrzywdzonych mogło być nawet ponad 200 uczniów nauczania wczesnoszkolnego – klas I-III. Tydzień temu gorlicka prokuratura zaapelowała do rodziców dzieci, które do tej pory nie zostały przesłuchane w tej sprawie, a padły ofiarą przemocy ze strony księdza.

W śledztwie branych pod uwagę jest siedem lat, podczas których oskarżony ks. Stanisław L., będący długoletnim proboszczem parafii w Bystrej, pracował jako katecheta w szkole podstawowej.

W piątek duchowny usłyszał zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego wobec dzieci na lekcjach religii. Miał m.in. uderzać dzieci dziennikiem bądź linijką, ciągnąć za włosy, uszy lub nos. Zarzucono mu także poniżanie uczniów przed całą klasą, wyzwiska oraz krzyki. Takie działania były karą za niewłaściwe zachowanie dzieci w trakcie lekcji.

Jak informuje prokurator w rozmowie z krakowską Gazetą Wyborczą, podejrzany nie przyznał się i odmówił zeznań. Ksiądz został zawieszony w obowiązkach nauczyciela religii w klasach I-III. Spoczywa na nim zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi dziećmi.

inf. Gazeta Wyborcza, fot. ilustracyjne/pixabay

Gorlice - najnowsze informacje