wtorek, 10 września 2019 23:04

Charsznica. Zobacz jak świętowano jubileuszowe Dni Kapusty [ZDJĘCIA]

Autor Mirosław Haładyj
Charsznica. Zobacz jak świętowano jubileuszowe Dni Kapusty [ZDJĘCIA]

Jubileuszowe, bo XXV Charsznickie Dni Kapusty już za nami. Dwudniowe święto rozpoczęło się w sobotę 7 września, a zwieńczył je niedzielny koncert, podczas którego na scenie wystąpiła tegoroczna gwiazda święta kapusty - zespół Golec uOrkiestra.

W sobotę obchody Dni Kapusty zostały zainaugurowane rano o godzinie 7:00 Zawodami Wędkarskimi nad zalewem w Tczycy. Następnie duch rywalizacji przeniósł się na obiekty orlika i hali sportowej w Miechowie-Charsznicy oraz Klubu Planeta, gdzie odpowiednio rozegrane zostały się zawody w piłce nożnej i tenisie stołowym oraz piłce plażowej.

Nie mogli żałować ci, którzy w sobotnie popołudnie postanowili zarezerwować sobie czas i przyjść na stadion sportowy miejscowego LKS-u Spartak. To właśnie na terenie tego obiektu o godz. 16:00 odbył się pokaz motocykli oraz koncerty zespołów Bohema i Elefantes. Po nich, na scenie pojawiła się formacja Rytm a także gość z Chicago, zespół White And Red Band. Następnie przed zebraną publiką wystąpili panowie z grupy Malibu, a po nich panie z Energy Girls.

Po części koncertowej odbyło się wręczenie pucharów zwycięzcom rozegranych przed południem turniejów sportowych. Zaraz po ceremonii, na charsznickiej scenie pojawiła się sobotnia gwiazda wieczoru, tj. zespół Long&Junior. Po koncercie tego duetu,DJ Salis zaprosi zgromadzonych na parkiet, a taneczną zabawę uatrakcyjnił świetlny pokaz. Tańce trwały do późnych godzin nocnych.

Niedziela, czyli drugi dzień charsznickiego święta, rozpoczęła się od spotkań w terenie. Od godziny 9:00 na siedmiu różnych lokacjach swoje pokazy rozpoczęły firmy w ofercie których znalazły się nasiona różnych odmian kapusty. Niektóre z nich były prezentowane odwiedzającym po raz pierwszy.

O godzinie 13:30 w kościele pw. Jana Chrzciciela w Chodowie odbyła się Msza święta, a po jej zakończeniu został sformowany korowód na czele którego znalazły się orkiestry dęte z Charsznicy i Tczycy. Pochód zakończył się na stadionie sportowym LKS Spartak.

Na charsznickie święto licznie przybyli zaproszeni goście. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele władz centralnych oraz parlamentarzyści. W Charsznicy obecni byli: wicepremier Jarosław Gowin, wicemarszałek Ryszard Terlecki i minister Andrzej Adamczyk a także posłanki: Małgorzata Wasserman, Agnieszka Ścigaj, Lidia Gądek, Elżbieta Duda. Władze samorządowe reprezentowali przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego: Andrzej Ziobro i Bogdan Pęk. Wśród przedstawicieli władz powiatu i jego samorządowcy znaleźli się starosta Jacek Kobyłka i przewodniczący Rady Powiatu Krzysztofem Świerczkiem oraz lokalni radni.

O godzinie 15:00 na miechowsko-charsznickim nastąpiło oficjalne otwarcie jubileuszowych XXV Dni Kapusty. Po przemówieniach nastąpiło ukoronowanie nowej kapuścianej pary królewskiej, którą została Bożena Misiek z Szarkówki, pełniąca funkcję gminnej radnej i Piotr Kruszec z Charsznicy. Po krótkiej części artystycznej został rozstrzygnięty konkurs na „Najcięższą Polską Główkę Kapusty 2019”. Zwyciężyła ta wychodowana w gospodarstwie Joanny Nowak, która ważyła ponad 14,5 kg.  Drugie miejsce przypadło kapuście pana Marcina Garusa (13,8 kg), zaś trzecie pana Wojciecha Nowaka (13,45 kg).

Zabawę i muzyczne świętowanie rozpoczęło się od występu  zespołów Śpiewające Struny i Laki Hao. Następnie zebranej publice przygrywała Orkiestra Dęta Hejnał z Chodowa oraz lokalny zespół ludowo-folklorystyczny Charszniczanka.

Ok godz. 18:00 scenę w swoje posiadanie objął Reggaeside, po którym wystąpiła tegoroczna gwiazda Dni Kapusty – zespół Golec uOrkiestra. Całość charsznickiego święta zwieńczył pokaz sztucznych ogni.

Fot.: Barbara Smolarska

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka