czwartek, 12 maja 2022 13:02

Sądecczyzna: Wjechała prosto pod drezynę. Jak do tego doszło?

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Sądecczyzna: Wjechała prosto pod drezynę. Jak do tego doszło?

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Chomranicach w powiecie nowosądeckim. Kierująca peugeotem nie dostosowała się do sygnalizacji świetlnej nadającej sygnał czerwony, w wyniku czego doprowadziła do kolizji z drezyną kolejową.

W środę (11 maja) kilka minut przed godziną 9 sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na przejeździe kolejowym w Chomranicach doszło do zderzenia samochodu osobowego z drezyną. Po dotarciu policyjnego patrolu we wskazane miejsce, okazało się, że sprawczynią kolizji jest 43-letnia mieszkanka powiatu nowosądeckiego. Mundurowi ustalili, że kierująca samochodem marki Peugeot, ignorując sygnał nadawany przez sygnalizację świetlną, wjechała na niestrzeżony przejazd kolejowo-drogowy, nie ustępując pierwszeństwa przejeżdżającej drezynie, która zahaczyła o jej samochód.

Kierująca peugeotem oraz maszynista byli trzeźwi. Sprawczyni kolizji za swoje nieodpowiedzialne zachowanie została ukarana mandatem w wysokości 3 tys. złotych. Na szczęście tym razem nikt nie ucierpiał, jednak policjanci apelują, aby w rejonie przejazdów kolejowych zachowywać szczególną ostrożność.

Każdego roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji.

Policjanci przypominają 7 zasad ratujących życie:

  1. Żółta naklejka PLK - Naklejka jest umieszczona na tylnej części krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatkowym. Na każdej z nich znajduje się indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. W przypadku unieruchomienia pojazdu na torach, kierowca dzwoni na numer alarmowy 112, zgłasza zagrożenie i podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator 112 dzwoni do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ekspozytura wydaje polecenie wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów.
  2. Sygnalizator z migającymi światłami zakazuje wjazdu na przejazd! Zaczekaj, aż zgaśnie czerwone światło sygnalizatora. Otwierające się rogatki mogą ponownie się zamknąć, gdy kolejny pociąg najedzie na czujnik.
  3. Nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli nie możesz kontynuować jazdy!
  4. Wyłam rogatkę w przypadku utknięcia na przejeździe.
  5. Poczekaj, aż pociąg odjedzie na bezpieczną odległość! Zaczekaj, abyś mógł sprawdzić, czy po innym torze nie nadjeżdża kolejny pociąg.
  6. Zawsze pamiętaj o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności! Pociąg ma zawsze pierwszeństwo.
  7. Przed każdym przejazdem, nawet tym z rogatkami, należy zwolnić lub zatrzymać się i upewnić, że nie nadjeżdża pociąg!

Inf. i foto: PSP/Wikimedia Commons

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje