niedziela, 13 października 2019 16:37

Chrzanów: Burmistrz odwołuje dyrektora MOKSiR. Co się stało?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Chrzanów: Burmistrz odwołuje dyrektora MOKSiR. Co się stało?

Burmistrz Chrzanowa planuje zmiany w zakresie działania gminnych jednostek. Chodzi o MOKSiR i Krytą Pływalnię.

– Wsłuchując się w głos mieszkańców i organizacji pozarządowych chcę oddzielić sport od kultury – poinformował burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek. – Dla MOKSiR-u działalność w zakresie sportu i rekreacji nie jest priorytetem. Głównym celem MOKSiR-u jest działalność na rzecz kultury i sztuki (co wynika wprost z przepisów prawa – art. 9 ust 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej). I chciałbym, żeby tak pozostało – dodaje.

Co zatem ze sportem w Chrzanowie?

Burmistrz Chrzanowa chce, by wszelkie działania gminy dotyczące sportu przejęła istniejąca już jednostka, a mianowicie – Kryta Pływalnia w Chrzanowie.

– Chcę więc poszerzyć zakres działania istniejącej jednostki odpowiedzialnej statutowo za sport, przekazując jej pozostałe gminne obiekty sportowe – halę sportową, boisko Orlik czy ośrodek na Kątach. Dzięki temu, nie zwiększając liczby jednostek, nie tworząc dodatkowych etatów, możemy w prosty sposób doprowadzić do jasnego i klarownego podziału instytucji odpowiedzialnych w naszej gminie za te jakże różne od siebie zadania – podaje burmistrz Robert Maciaszek.

Sport i kultura w Chrzanowie

Zgodnie z planem burmistrza, za kulturę odpowiedzialna byłyby Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich oraz jednostka powstała po zmianie w funkcjonowaniu MOKSiR-u, wstępnie nazwana Miejskie Centrum Kultury. Z kolei za sport w całości odpowiedzialne będzie utworzone na bazie Krytej Pływalni – Miejskie Centrum Sportu (ta nazwa może się jeszcze zmienić), które będzie zarządzało nie tylko pływalnią, ale także halą sportową, Orlikiem i ośrodkiem na Kątach.

– Podjąłem także decyzję z odwołaniu z funkcji dyrektora MOKSiR Chrzanów pana Jana Smółki. Został on powołany na czas nieokreślony i pełni funkcję nieprzerwanie od 28 lat. Nowego dyrektora chcę wyłonić w drodze otwartego konkursu i powołać na 4-letnią kadencję – informuje burmistrz Robert Maciaszek.

Chrzanów - najnowsze informacje