piątek, 10 stycznia 2020 16:20

Chrzanów: Historia we wspomnieniach: Historia rodziny Konecznych cz. 3

Autor Bernard Szwabowski
Chrzanów: Historia we wspomnieniach: Historia rodziny Konecznych cz. 3

Chciałbym przybliżyć czytelnikom postać Czesława Konecznego – syna prof. Feliksa Konecznego , który zginął w czasie Powstania Warszawskiego 15 sierpnia 1944r.

Był on sędzią Sądu Najwyższego w Warszawie, urodził się w 1890 r. w Krakowie. Jego ojciec walczył piórem o wolną  chrześcijańską Polskę. On zaś walczył zbrojnie w I i II wojnie światowej.

Zginął podczas bombardowania przez Niemców kamienicy – ważnego punktu strategicznego, w której z oddziałem młodych powstańców zawzięcie bronił, odpierając ataki wroga ("Opowieści z okręgu górniczego"). Jego żona Maria też tam poległa, ponieważ dzień wcześniej przedostała się nocą przez kordon niemiecki, aby dostarczyć Czesławowi ważny meldunek (prawdopodobnie od dowództwa ) . Zginęli razem...

Miłość, która ich łączyła była wielka. Przed wojną żyli w dostatku, mieli piękną willę w Wilanowie pod Warszawą. Niemiecki okupant zajął ich dom. Czesław pod innym nazwiskiem i z podrobioną kartą pracy jakoby pracował w cukrowni. Poświęcił się konspiracji –  szkolił młodzież do zrywu powstańczego. Jego młodszy brat Stanisław też prawnik działał w Armii Krajowej w Krakowie .

cdn. Wiesław Koneczny

Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka