poniedziałek, 28 czerwca 2021 12:15

Ciężkowicki Park Zdrojowy oficjalnie otwarty. Atrakcji będzie więcej

Autor Aleksandra Tokarz
Ciężkowicki Park Zdrojowy oficjalnie otwarty. Atrakcji będzie więcej

Prawdziwą perełką Ciężkowic staje się Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza – inicjatora budowy. 25 czerwca oficjalnie otwarto to miejsce. Cała inwestycja kosztowała ponad 23 mln zł, z czego z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego uzyskano wsparcie w wysokości ponad 15,5 mln zł.

Miejsce to jest wyjątkowo urokliwe. Na jego terenie, na powierzchni ponad 6 hektarów, przygotowano dla odwiedzających infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną, w tym urządzenia do hydroterapii (wodolecznictwa), alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, siłownię terenową, plac zabaw, ogrody wodne, tężnię, ogród sensoryczny i inne. Co ważne, wstęp do Parku Zdrojowego będzie bezpłatny.

Park Zdrojowy zlokalizowany jest bardzo blisko Skamieniałego Miasta, Wąwozu Czarownic i rynku w Ciężkowicach, nieco dalej od Muzeum Przyrodniczego. Położenie Parku Zdrojowego daje możliwość zorganizowania kilkugodzinnej wycieczki pieszej, łączącej kilka ciekawych atrakcji, m.in. właśnie Wąwóz Czarownic i rezerwat Skamieniałe Miasto.

Na terenie Parku Zdrojowego przewidziano parkingi i miejsca postojowe dla ponad 150 samochodów. Otwarcie tego miejsca to kolejny krok w staraniach Ciężkowic o uzyskanie statusu uzdrowiska.

PiS przegrywa wybory w Ciężkowicach
Wiadomości Ciężkowice. Wybory na burmistrza rozstrzygnięte. PiS przegrywa w Ciężkowicach.

25 czerwca 2021 r. w dniu otwarcia Parku Zdrojowego podpisano umowę na budowę przyrodniczo-edukacyjnej ścieżki w koronach drzew wraz ze szlakiem nietoperzowym. To element szerszego projektu, na który gmina Ciężkowice otrzymała dofinansowanie. - Cały projekt zakłada rozbudowę Muzeum Przyrodniczego w Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej, budowa jest już realizowana oraz wykonanie wspomnianego nowego szlaku – nietoperzowego, który połączy centrum ze ścieżką. Składać się on będzie z 10 przystanków edukacyjnych w formie charakterystycznych dla regionu „latarni” (tzw. latarni kupieckich stawianych dawniej przy traktach handlowych), które w projekcie stanowić będą ciekawe elementy związane z edukacją przyrodniczą - informuje samorząd.

Ścieżka o długości ponad kilometra dostępna będzie także dla osób niepełnosprawnych. Na całej trasie znajdować się mają liczne tarasy i punkty widokowe oraz miejsca do edukacji ekologicznej.

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka