środa, 16 czerwca 2021 08:24

Cmentarz żydowski w Brzesku po raz pierwszy otwiera się dla zwiedzających. Tylko tego dnia

Autor Mirosław Haładyj
Cmentarz żydowski w Brzesku po raz pierwszy otwiera się dla zwiedzających. Tylko tego dnia

W ramach "XXVI Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Shtetl" Stowarzyszenie "Pamięć i dialog. Wspólna historia" po raz pierwszy zaprasza wszystkich w niedzielę (20 czerwca) na cmentarz żydowski przy ul. Czarnowiejskiej w Brzesku.

W niedzielę (20 czerwca) po raz pierwszy będzie możliwe zwiedzanie cmentarza żydowskiego w Brzesku. Organizatorzy zapraszają od godz. 13:00.

15:00 - oprowadzanie po cmentarzu dla młodzieży. Podczas zwiedzania będzie mowa o symbolice nagrobków i alfabecie hebrajskim, a dla najbardziej wytrwałych organizatorzy przygotowali ciekawe zadania do wykonania. "Nie będzie łatwo, ale wierzymy, że zdolna brzeska młodzież podoła temu wyzwaniu" - napisało w komunikacie Stowarzyszenie.

16:00 - oprowadzanie po cmentarzu dla dorosłych. Czemu do Brzeska przyjeżdżają chasydzi? Kim są pochowani na cmentarzu ludzie? Czy można dowiedzieć się czegoś o zmarłych na podstawie wyglądu nagrobków, nie znając hebrajskiego? Odpowiedzi między innymi na te pytania a także wiele innych, będzie można uzyskać w trakcie zwiedzania brzeskiej nekropolii.

Wcześniej, w godzinach 13:00-14:30 można będzie zwiedzić wystawę poświęconą przedwojennej żydowskiej społeczności miasta w brzeskim muzeum regionalnym (ul. Kościuszki, 2).

Inf. i foto: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje