środa, 29 września 2021 10:14, aktualizacja 4 lata temu

Co jest przyczyną wzrostu cen za ciepło? Tarnowski MPEC wyjaśnia

Autor Aleksandra Tokarz
Co jest przyczyną wzrostu cen za ciepło? Tarnowski MPEC wyjaśnia

Rada Nadzorcza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie wydała oświadczenie, w którym prezentuje przyczyny wzrostu cen za ciepło dostarczane przez firmę tarnowianom. Podstawowym czynnikiem jest olbrzymi wzrost kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wynoszący około 90 procent. Dotknęło to wszystkie miasta w kraju.

W oświadczeniu czytamy, iż wprowadzona przez MPEC od 1 października br. nowa taryfa cen ciepła spowodowana została spowodowana przede wszystkim rosnącymi kosztami EUA - uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Od stycznia 2021 r. ich cena wzrosła o 90 procent, osiągając historyczną wartość 62 euro za tonę. Cena ta jest wyższa o 130 procent w stosunku do cen obowiązujących przed rokiem. Członkowie rady podkreślają, iż wbrew obiegowym opiniom, zmiana cen w żadnym stopniu nie jest spowodowana zmianami właścicielskimi w spółce, dodając, iż nieprawdziwe są także informacje, że budowa spalarni odpadów w mieście powstrzymałaby podwyżkę ceny ciepła w mieście.

- Udział uprawnień do emisji CO2  w ogólnych kosztach produkcji ciepła przez MPEC S.A. w Tarnowie stanowi obecnie aż 28 procent i kształtuje się na poziomie ponad 20 mln złotych.  Dla porównania w 2020 r. koszty emisji CO2 wyniosły 5,5 mln złotych, były więc niemal czterokrotnie niższe. Fakt ten wyraźnie obrazuje, że wzrost kosztów emisji CO2 jest przyczyną podwyżek opłat za ciepło, które w Tarnowie wzrosną średnio o 9,9 procent. Poniższy wykres obrazuje udział rosnących kosztów EUA w ogólnych kosztach produkcji ciepła przez MPEC S.A. w Tarnowie w latach 2020 i 2021. Nadmieniamy, że pozostałe koszy produkcji ciepła stanowią koszty m.in. paliw, energii elektrycznej, opłat środowiskowych, remontów i materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do utrzymania prawidłowej pracy urządzeń i sieci ciepłowniczych, wynagrodzeń, opłat i podatków – czytamy w oświadczeniu.

MPEC dodaje, iż intensywnie pracuje nad projektami, które przyczynią się do zmniejszenia spalania węgla, a tym samym ograniczenia zakupu certyfikatów CO2, których cena nadal rośnie, co może spowodować kolejne problemy w najbliższych latach.

Obserwuj nas w Google News

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka