piątek, 8 maja 2020 07:20

Co musisz wiedzieć o pellecie?

Autor Głos 24
Co musisz wiedzieć o pellecie?

Co musisz wiedzieć o pellecie?

Coraz większą popularnością na rynku, jeżeli chodzi o ogrzewanie budynków, cieszy się pellet. Ma to związek w dużym stopniu z polityką proekologiczną wielu spośród państw europejskich. Spore znaczenie ma także czynnik ekonomiczny - pellet stanowi jeden spośród najtańszych opałów. Czym jednakże jest tak dokładnie?

Charakterystyka pelletu

Pellet to paliwo stałe, które cieszy się coraz większą popularnością na terenie naszego kraju, jak i wielu państw członkowskich unii europejskiej. Kwalifikowany jest on jako biomasa - jest on więc bardzo atrakcyjny, biorąc pod uwagę jego politykę proekologiczną. Stanowi idealną alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii, takich jak chociażby gaz czy węgiel.

Pellet ma postać granulatu. Produkowany jest z biomasy, czyli chociażby z odpadów drzewnych, produktów ubocznych rolnictwa, albo ze specjalnie hodowanych roślin. Najbardziej popularnym rodzajem tegoż paliwa stałego będzie pellet drzewny, który wytwarzana się dzięki sprawowaniu trocin, które powstają w czasie prac w tartakach albo innych działań, które związane są z obróbką drewna (produkcja mebli czy wycinka drzew).

Produkcja pelletu

Materiał bazowy do wyprodukowania pelletu drzewnego to trociny. Pozyskiwane są one przykładowo w tartakach, w czasie obróbki drewna. Trociny stanowią produkt uboczny wielu prac, wiążących się z obróbką drewna - ich koszt pozyskiwania jest dzięki temu stosunkowo niski, co przekłada się na atrakcyjną cenę paliwa gotowego. Masa drzewna przeciskana jest poprzez matryce, w której znaleźć można sporo otworów. Wskutek tego dochodzi do formowania granulek, mających na ogół średnicę do 8 milimetrów. Spore tarcie podczas tegoż procesu sprawia, iż przetworzony materiał ulega nagrzaniu do wysokiej temperatury. Konieczne staje się z uwagi na to umieszczanie materiału w specjalistycznej chłodnicy, gdzie normuje się temperaturę. Następnie pellet pakowany jest do specjalnych worków i przewożony do punktów dystrybucyjnych albo bezpośrednio do osób kupujących. Pojemność takich worków może być różnorodna, nierzadko są to worki typu BigBag, które zmieszczą około jednej tony pelletu gotowego. Inna opcja to mniejsze pojemniki, które pozwalają na ręczne przenoszenie pelletu przez ludzi - na ogół ich ciężar będzie wynosić ok. 20 kilogramów.

Czym jest pellet zgodnie z przepisami prawa?

Pellet jest biopaliwem stałym w formie granulatu, który powstaje z drzewnych odpadów, albo też z odpadów innych roślin dzięki ich sprasowaniu. Jest to paliwo o sporej kaloryczności, a biorąc pod uwagę jego dosyć niską cenę, jak i łatwość pozyskiwania i użytkowania, ogrzewanie z użyciem pelletu jest teraz bardzo dużą konkurencją dla używania paliw takich jak ekogroszek, olej opałowy czy węgiel kamienny. Pellet stosowany jest celem ogrzewania domowych prywatnych gospodarstw, jak i zbiorowych grzewczych instalacji, chociażby w budynkach użyteczności publicznej, w halach produkcyjnych, czy w elektrowniach. Może.zostac spalony w specjalnie do tego celu wyznaczonych kotłach albo kominkach. Pellet jest tanim paliwem, wygodnym podczas przechowywania, jak i użytkowania, a przy tym nieszkodliwy dla środowiska naturalnego, dlatego cieszy się ciągle sporą popularnością.

Czym będzie się wyróżniać pellet mający wysoką jakość?  (zapraszamy na blog  https://sprzedaz-pellet.pl/blog/ )

Pellet to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie grzewcze nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w budynkach publicznych. Jako paliwo pozwala na zaoszczędzenie w dłuższej perspektywie. Cena pelletu także jest satysfakcjonująca, a poza tym, jest on ekologicznym i odnawialnym źródłem energii. Na co trzeba jednakże zwrócić uwagę, aby nie popełniać błędów podczas kupowania i nie otrzymać w efekcie produktu mającego niską jakość?

Jeżeli chodzi o pellet drzewny, zanim podejmiemy decyzję na temat zakupu większej ilości konkretnego produktu, winniśmy zamówić jego małą próbkę, aby móc poddać weryfikacji jego jakość. Odpowiedniej jakości pellet, powinien:

  • tonąć w wodzie,
  • posiadać wszelkie kawałki takiej samej wielkości,
  • pozostawiać po spaleniu małą ilość popiołu,
  • mieć gładką powierzchnię.

Niestety, podczas zakupu będziemy w stanie sprawdzić powyższe parametry tylko częściowo. Jeżeli cena pelletu jest bardzo niska - powinniśmy sporą uwagę zwrócić na parę kwestii, które świadczą o jakości. Pellet drzewny podczas spalania powinien emitować identyczny zapach jak materiał, z którego się go produkuje, czyli drewna. Jeżeli zapach kupionego przez nas opału nie będzie spełniał tegoż kryterium, powinniśmy rozważyć zakupienie jego większych ilości. Kolor pelletu także powinien przypominać wyglądem naturalny kolor drzewa. Barwa może być jednakże różna, gdyż paliwo to produkuje się z różnorodnych gatunków drzew. Jeżeli granulki będą mieć trochę ciemniejszy odcień, stanowi to z dużym prawdopodobieństwem efekt opłacania, które miało miejsce podczas produkcji.

Niemniej jednak w tymże przypadku różnica może być wyłącznie zewnętrzna. Jeżeli zaś w środku pelletu zauważymy jakiekolwiek drobiny w innym odcieniu, aniżeli kolor drewna, będą to z dużym prawdopodobieństwem pozostałości lakieru albo też podobnego materiału. Oznaczać to będzie, iż produkt ten jest raczej niskiej jakości i warto będzie rozejrzeć się za innym. Kolejna ważna kwestia, to odpowiedni ciężar pelletu. Jest on zależny w dużej mierze od siły, z jaką prasowano masę drewnianą w czasie procesu produkcyjnego. Odpowiedniej jakości paliwo ma ciężar właściwy od 0,6 kg do 0,7 kg/l. Posiada ono wówczas właściwą gęstość, dzięki temu dobrze się spala i daje nam optymalną ilość ciepła w czasie spalania. Ciężar właściwy, jaki posiada pellet można sprawdzić wykorzystując do tego celu pojemnik, jak i wagę kuchenną.

Następnym z istotnych czynników, które wpływają na jakość drzewnego pelletu, będzie brak dodatków sztucznych. Dobrej jakości paliwo po umieszczeniu w pojemniku z wodą winno utonąć. Jeżeli zaś a granulkach obecne będą jakiekolwiek dodatki sztuczne, które będą mieć na celu zwiększenie jego ciężaru i objętości, imitując produkt mający wysoką jakość - paliwo, po umieszczeniu w wodzie, będzie się rozpadało na małe kawałki. Dzieje się tak z uwagi na to, iż woda wnika w strukturę granulek, powodując tym samym ich pęcznienie i rozpad.

Czy kominek na pellet będzie odpowiednim rozwiązaniem we własnym domu?

Kominki od dawien dawna stanowi swego rodzaju wzorzec, jeżeli mamy na myśli ciepłą i przyjazną atmosferę w czasie aranżowania wnętrza. Wieczór spędzony przed kominkiem razem ze swoją rodziną albo z przyjaciółmi na kanapie zawsze będzie bardzo dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu i zrelaksowanie się po dniu ciężkiej pracy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, kominki na pellet stanowią nie tylko idealne dopełnienie w aranżacji wnętrz, ale także skuteczny sposób na ogrzewanie pomieszczeń w domach prywatnych albo w zakładach pracy. Dla wielu osób może okazać się dosyć zaskakujący fakt, iż kominki działające na pellet są niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem pod względem nie tylko ogrzewania domów, ale również generowania ciepła. Bardzo dobrze nadają się celem stosowania w biurach, czy też różnego rodzaju budynkach mieszkalnych. Jeśli chodzi o efekt wizualny, kominki na pellet niczym nie różnią się od tych uważanych przez nas za tradycyjne rozwiązanie - zapewniają przy tym taki sam poziom relaksacji po ciężkim dniu w pracy.

Różnica będzie zaś zauważalną, jeżeli chodzi o możliwości grzewcze, którymi dysponują omawiane wyżej kominki na pellet. Będą one w stanie bowiem dużo szybciej ogrzewać pomieszczenia, aniżeli ich klasyczne odpowiedniki. Poza tym, istnieje także możliwość ich odpowiedniego do własnych potrzeb zaprogramowania, dzięki czemu spaleniu ulegnie dokładnie taka ilość paliwa, która zostala przez nas dokładnie wcześniej zaplanowana. Dzięki czemu z pewnością nie narazimy się na zbytnie koszty mające związek z kupowaniem kolejnych partii materiału, czyli omawianego pelletu. Sporą zaletą kominków działających na pellet drzewny, poza naprawdę dużą wydajnością, będzie także ich ekologiczność. Można się dzięki temu cieszyć przytulnym i ciepłym pomieszczeniem, bez wywierania ewentualnego negatywnego wpływu na nasze środowisko naturalne, o które dbamy coraz chętniej.

Wybranie kominka na pellet drzewny pozwala w bardzo skuteczny sposób ograniczać ilości spalanego codziennie paliwa. Dzięki czemu, istnieje także możliwość zaoszczędzenia znacznych ilości pieniędzy, które trzeba by normalnie przeznaczyć na poczet ogrzewania. Jeszcze do niedawna, kominki nie były uznawane przez nikogo w roli efektywnej metody ogrzewania domów prywatnych, a tym bardziej większych budynków. Niemniej jednak razem z postępem technologicznym, coraz większe ilości osób decydują się na wykorzystanie ich w roli najbardziej podstawowego źródła ciepła dla mieszkania czy domu. W wypadku domowych kominków działających na pellet, takie rozwiązanie może wydawać się bardzo opłacalne. Kominek na pellet jest również po prostu wygodny w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba się borykać z tego rodzaju problemami, jak chociażby nieustanna potrzeba rąbania na mniejsze kawałki opału. Pellet jest także niezwykle czystym paliwem - nie tylko jeśli chodzi o jego wpływ na środowisko naturalne. Nie trzeba bowiem za każdym razem zamiatać okolic kominka po każdorazowym dokładaniu opału, co w wypadku kominków na drewno stanowi w zasadzie pewien standard. W wypadku kominków opalanych pelletem standard stanowi pełna automatyzacja tego rodzaju usługi. Wystarczy, iż ustawimy sobie właściwy program i napełnimy pojemnik opałem. Kominek będzie samodzielnie dozował nam właściwą ilość granulek, dzięki temu a pomieszczeniach będzie panować dokładnie tak wysoka temperatura, której będziemy w danym momencie potrzebować. Poza tym nie trzeba się będzie martwić, iż ogień zagaśnie, kiedy zapomnimy dołożyć kolejną porcję opału. Celem uzupełniania opału nie będzie konieczne otwarcie paleniska, dzięki temu ilości spalin, które przedostają się do wnętrza pomieszczeń będą znacząco ograniczone. Dzięki temu wpływ opału na nasze zdrowie nie będzie aż tak duży.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka