czwartek, 20 kwietnia 2023 12:51

Czarne chmury nad olkuskim starostą. Grozi mu więzienie

Autor Julia Banaś
Czarne chmury nad olkuskim starostą. Grozi mu więzienie

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Olkuskiego doszło do przestępstwa? Starosta Olkuski miał głosować nie tylko za siebie, ale również za nieobecną na sali koleżankę. Całe zajście uchwyciły kamery.

Jak podaje "Przegląd Olkuski", znajdujące się na sali kamery zarejestrowały jak Starosta Bogumił Sobczyk oddał głos nie tylko za siebie, ale też za nieobecną na spotkaniu wicestarostę olkuską Paulinę Polak. Takie zachowanie stanowi przestępstwo, za które może grozić kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Wątpliwości co do głosowania, pojawiły się już podczas sesji, bo w głosowaniu wzięło udział 23 radnych, mimo obecności na sali 22. Zauważył to radny Paweł Piasny i sam przewodniczący Jacek Osuch, który zarządził reasumpcję głosowania. Paweł Piasny domagał się jednak przyznania się osoby, która zagłosowała na "dwie ręce" i wyciągnięcia wobec niej konsekwencji przez przewodniczącego. Zbulwersowało go również to, że do sfałszowania wyniku głosowania doszło w obecności goszącego na sesji komendanta miejscowej policji.

Po głosowaniu zarządzono przerwę, podczas której sprawdzono zapis z kamery. Radny Paweł Piasny poinformował wtedy, że kamery zarejestrowały jak starosta zagłosował za Paulinę Polak i stwierdził, że to on głosował na "dwie ręce".  Zobowiązał też przewodniczącego rady do wyciągnięcia z tego konsekwencji. Starosta Sobczyk nie przyznał się do głosowania za koleżankę. Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, jednak że starosta się po prostu pomylił. ‌

Bogumił Sobczyk głosuje za Paulinę Polak na sesji Rady Powiatu w Olkuszu

𝗣𝗥𝗭𝗘𝗦𝗧Ę𝗣𝗦𝗧𝗪𝗢 𝗡𝗔 𝗦𝗘𝗦𝗝𝗜 𝗥𝗔𝗗𝗬 𝗣𝗢𝗪𝗜𝗔𝗧𝗨❓𝗦𝗧𝗔𝗥𝗢𝗦𝗧𝗔 𝗕𝗢𝗚𝗨𝗠𝗜Ł 𝗦𝗢𝗕𝗖𝗭𝗬𝗞 𝗭𝗔𝗚Ł𝗢𝗦𝗢𝗪𝗔Ł „𝗡𝗔 𝗗𝗪𝗜𝗘 𝗥Ę𝗖𝗘” 𝗭𝗔 𝗪𝗜𝗖𝗘𝗦𝗧𝗔𝗥𝗢𝗦𝗧Ę 𝗣𝗔𝗨𝗟𝗜𝗡Ę 𝗣𝗢𝗟𝗔𝗞❗️ Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu w Olkuszu doszło do głosowania „na dwie ręce” - kamery zarejestrowały jak Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oddaje głos za nieobecną Wicestarostę Olkuską Paulinę Polak. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ takie działanie stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Warto przypomnieć, że do podobnej sytuacji doszło w 2016 roku w Sejmie RP, kiedy posłanka Małgorzata Z. oddała głos nie tylko za siebie, ale także za nieobecnego na sali śp. Kornela Morawieckiego: w 2018 roku prokuratura przedstawiła jej zarzut przekroczenia uprawnień służbowych, a w 2022 była parlamentarzystka została skazana na karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 12 tysięcy złotych grzywny oraz zakaz zajmowania funkcji publicznych przez okres 5 lat. Bogumił Sobczyk początkowo nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, jednak gdy radny Paweł Piasny poinformował, że kamery zarejestrowały oddanie przez niego głosu z urządzenia należącego do Pauliny Polak, a według wyników w głosowaniu wzięło udział 23 radnych mimo obecności na sali zaledwie 22 z nich, Przewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu Jacek Piotr Osuch odparł, że Starosta stwierdził, iż jednak się pomylił.Opublikowany przez Przegląd Olkuski Czwartek, 20 kwietnia 2023

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka