poniedziałek, 12 lipca 2021 07:34

[FOTO] 12 tys. mieszkańców gmin Czchów i Gnojnik bez wody po przejściu nawałnicy. Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego

Autor Mirosław Haładyj
[FOTO] 12 tys. mieszkańców gmin Czchów i Gnojnik bez wody po przejściu nawałnicy. Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego

W niedzielę 11 lipca popołudniu nad powiatem brzeskim przeszła potężna ulewa. W trakcie trwającej kilkadziesiąt minut nawałnicy miejscami spadło nawet do 70 mm wody. Straty są duże. Zalane zostało także ujęcie wody w Czchowie, co sprawiło, że 12 tys. mieszkańców gmin Gnojnik i Czchów zostało bez bieżącej wody.

Front burzowy, który spowodował duże straty w Małopolsce swoim zasięgiem objął także powiat sądecki i tarnowski. Na Sądecczyźnie strażacy mieli pełne ręce roboty – woda zalała jezdnie, w wyniku czego kierowcy musieli liczyć się z ogromnymi utrudnieniami na drogach. Po raz kolejny mocno dotknięta ulewami została gmina Korzenna – to tam jeszcze trzy tygodnie temu walczono z ogromem zniszczeń po przejściu trąby powietrznej.

Podobnie sytuacja wyglądała w południowych gminach powiatu brzeskiego. W Czchowie w niedzielę o godzinie 19:00 zarządzeniem burmistrza został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy.

– Podczas ulewnych deszczów na terenie powiatu brzeskiego największa ich intensywność wystąpiła w gminie Czchów, gdzie do godziny 19:30 odnotowano 30 zgłoszeń. Działania strażaków prowadzone były także w gminach Dębno, Gnojnik i Brzesko, gdzie strażacy łącznie interweniowali 20 razy. W sumie na terenie powiatu odnotowano ponad 50 zgłoszeń. Większość z nich dotyczyła zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych. Doszło również do podtopienia budynku handlowo-usługowego oraz stacji benzynowej na ternie gminy Czchów.

– poinformował Dominik Machał rzecznik prasowy brzeskiej komendy PSP i dodał:

– Intensywne opady deszczu spowodowały również wystąpienie dwóch osuwisk ziemi. Jednego w miejscowości Piaski-Drużków, drugiego na odcinku autostrady A4 w miejscowości Mokrzyska. Trwają prace na ich usunięciem. Doszło także do zalania ujęcia wody pitnej w Czchowie w wyniku czego wstrzymano dostawy wody pitnej dla mieszkańców gmin Czchów i Gnojnik.

Jak udało się dowiedzieć redakcji Głosu24, w Czchowie obraduje obecnie sztab kryzysowy. W niedzielne usuwanie skutków nawałnicy zaangażowane były praktycznie wszystkie siły ratownicze. Poza strażakami z PSP w Brzesku w akcjach brali udział druhowie z gminnych OSP w Czchwie (OSP Czchów, OSP Jurków, OSP Tymowa, OSP Biskupice Melsztyńskie, OSP Tworkowa, OSP Złota), Iwkowej (OSP Porąbka Iwkowska), Dębnie (OSP Dębno, OSP Łoniowa, OSP Łysa Góra, OSP Wola Dębińska) oraz Brzesku (OSP Bucze, OSP Jadownik, OSP Szczepanów). A pracy było i nadal jest dużo. Pozrywane drogi, uszkodzone i podtopione domostwa... Według wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, prace porządkowe mogą potrwać nawet kilka dni:

– Usuwanie szkód w na południu małopolski po dzisiejszej ulewie może zając kilka dni. Wezbrana gwałtownie woda czyniła ogromne spustoszenie - niszcząc drogi, domostwa itp. Wiele gospodarstw jest podtopionych. Woda wdarła się także do ujęcia wody pitnej w Czchowie. 12 tysiące odbiorców z gmin Czchów i Gnojnik jest bez dostępu do bieżącej wody. W części gmin wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe.

Jedna z mieszkanek Czchowa, zmieściła na swoim facebookowym profilu zdjęcia oraz nagranie z tego, jakie szkody wyrządziła nawałnica.

Mieszkańcy zaczęli gminy rozpoczęli już porządkowanie swoich posesji o ulewnych opadach. Woda wyrządziła duże zniszczenia.

To nie koniec, jest ostrzeżenie przed burzami

Gmina Gnojnik na swoim profilu facebook'owym zamieściła ostrzeżenie przed mogącymi wystąpić dzisiaj (poniedziałek) w południe burzami i porywistym wietrze:

Dnia 12.07.2021 od godz. 13:00 do dnia 13.07.2021. do godz. 00:00  Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.⛈⛈⛈

Winny układ konwekcyjny

Gwałtowny i ulewny front nie przeszedł niezauważony przez Polskich Łowców Burz - stowarzyszenie zajmujące się prognozowaniem i ostrzeganiem przed tymi groźnymi zjawiskami meteorologicznymi:

– Bardzo niepokojąca sytuacja meteorologiczna obecnie występuje we wschodniej części woj. małopolskiego. Rozwinął się tam groźny, prawie stacjonarny układ konwekcyjny z tendencją dobudowania się z przeciwnej strony w stosunku do kierunku jego przemieszczania się

– można przeczytać na ich facebookowym profilu.

Fot.: UG Czchów

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka