Współczesna medycyna intensywnie poszukuje skutecznych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Psylocybina, substancja psychoaktywna zawarta w niektórych gatunkach grzybów, staje się przedmiotem licznych badań w tym zakresie. Jak dokładnie działa psylocybina i jakie są potencjalne skutki jej przyjmowania?
Badania wskazują, że psylocybina może mieć korzystny wpływ na mózg, wspomagając leczenie depresji, lęków czy PTSD. Jednak jej działanie jest złożone i wymaga dalszych badań, aby w pełni zrozumieć jej efekty i potencjalne zastosowania terapeutyczne.
Sprawdź: Grzyby psylocybinowe w Shroomsy.pl
Jak działa psylocybina?
Psylocybina, zawarta w grzybach halucynogennych, działa podobnie do LSD, ale jest mniej intensywna. Pierwsze efekty pojawiają się w ciągu 40 minut od spożycia i mogą trwać od 4 do 6 godzin. Działanie substancji zaczyna się od spożycia około 0,25 g grzybów, a silne objawy psychodeliczne występują przy dawkach 10-18 mg.
Siła i rodzaj efektów zależą m.in. od:
- sprawności i szybkości metabolizmu;
- wagi;
- rodzaju spożytego wcześniej jedzenia;
- cech indywidualnych danej osoby i ogólnego usposobienia;
- nastroju w chwili przyjęcia substancji.
Spożycie psylocybiny zaleca się pod okiem lekarzy lub doświadczonych „podróżników”. Dzięki temu możesz liczyć na wsparcie w razie trudniejszych momentów lub tzw. bad trip-a.
Warto zaznaczyć, że znaczenie ma także sam grzyb, który konsumujesz. Golden Teacher może Cię zabrać w inną podróż niż np. Mazatapec, a ten z kolei zapewni odmienne doświadczenia niż Mckennaii.
Psylocybina a komunikacja mózgowa
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Yale wykazały, że podanie psylocybiny myszom powoduje szybki wzrost ilości połączeń nerwowych w korze czołowej, która odpowiada za wyższe funkcje poznawcze. U ludzi psylocybina zwiększa elastyczność mózgu i ilość serotoniny, co poprawia komunikację mózgową. Ta substancja może więc pomagać w regulacji nieprawidłowości neuroprzekaźników związanych z depresją, poprawiając funkcje poznawcze i samopoczucie.
Pozytywne i negatywne stosowania psylocybiny
Pozytywne efekty:
- Duchowe i ezoteryczne doświadczenia.
- Zwiększony wgląd w siebie i autorefleksja.
- Redukcja migren i klasterowych bólów głowy.
- Poprawa nastroju i towarzyskość.
- Poczucie pogodzenia się ze sobą i światem.
- Kreatywne i refleksyjne myślenie.
- Uczucie jedności ze światem, optymizm.
- Zwiększone pobudzenie i motywacja.
- Intensywniejsze, żywe wspomnienia.
Negatywne efekty:
- Zawroty głowy i omdlenia.
- Problemy żołądkowe (biegunka, wymioty, nudności).
- Problemy z pamięcią i koncentracją.
- Ryzyko uaktywnienia zaburzeń psychicznych.
- Nawracające bóle głowy.
- Szum w uszach, dezorientacja, zaburzenia psychomotoryczne.
- Silny lęk, możliwa paranoja.
Czy grzybki halucynki mogą pomóc łagodzić objawy depresji?
Tak, grzybki halucynki mogą pomagać łagodzić objawy depresji. Badania wykazały, że psylocybina zwiększa ilość połączeń nerwowych w mózgu i poprawia komunikację mózgową, co może prowadzić do lepszej regulacji neuroprzekaźników związanych z depresją. Jednakże potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć jej terapeutyczne zastosowania i bezpieczne dawkowanie