czwartek, 7 października 2021 09:44

Czy Igrzyska Europejskie w Krakowie dojdą do skutku? O to można się teraz założyć

Autor Marzena Gitler
Czy Igrzyska Europejskie w Krakowie dojdą do skutku? O to można się teraz założyć

Jeszcze tylko nieco ponad trzy tygodnie zostało do upłynięcia terminu, jaki krakowscy radni postawili prezydentowi na ostateczną decyzję w sprawie udziału miasta w zaplanowanych na 2023 rok Igrzyskach Europejskich, których Kraków ma być jednym z gospodarzy. Bukmacherzy przyjmują zakłady o to, czy wydarzenie w tej lokalizacji dojdzie do skutku. Jak oceniają szansę na ich zrealizowanie?

Przypomnijmy, w 2023 roku Kraków ma być gospodarzem III Igrzysk Europejskich. Miasto postawiło jednak warunek, że podejmie się współorganizacji wydarzenia, jeśli nie otrzyma rządowych gwarancji finansowych dotyczących finansowania Igrzysk. Na początku września krakowscy radni uchwalili ultimatum dla prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jeśli do 31 października Kraków nie otrzyma od rządu gwarancji finansowych w sprawie Igrzysk Europejskich w 2023 roku, prezydent powinien wycofać udział miasta w tym imprezie.

Udział rządu w finansowaniu Igrzysk zapowiada minister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu ds. organizacji igrzysk, Jacek Sasin. Gwarantująca środki na konieczne inwestycje tzw. specustawa, dotycząca organizacji wydarzenia w Małopolsce, miała zostać przyjęta przez rząd do końca września. Tak się jednak nie stało.

Kraków od specustawy uzależnia swój udział jako współorganizatora wydarzenia. Radni oszacowali, że potrzeba ponad 1 mld zł na sfinansowanie koniecznych inwestycji. Jacek Majchrowski kilkakrotnie informował, że w przypadku braku ustawy i oczekiwanego przez miasto wsparcia, stolica Małopolski wycofa się z imprezy. Zgodnie ze zaktualizowanymi założeniami rozporządzenie ma zostać przyjęte przez rząd do końca października, a do końca roku przez Sejm.

Przypomnijmy też, że zorganizowanie referendum w sprawie udziału miasta w organizacji IE zapowiedział radny Łukasz Gibała. Na razie jednak nie ruszyła jeszcze zbiórka podpisów o przeprowadzenie referendum.

Analitycy STS postanowili sprawdzić, czy Igrzyska Europejskie ostatecznie odbędą się w Małopolsce. Zdaniem ekspertów STS, mimo perturbacji i opóźnień w organizacji formalności, Igrzyska Europejskie 2023 odbędą się w Krakowie. Kurs na takie wydarzenie wynosi 1.60, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 140,80 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Pesymiści, przewidujący, że Kraków wraz z Małopolską nie porozumieją się z rządem, mogą z kolei liczyć na 189,20 zł (kurs 2.15).

Krakowowi i Małopolsce rolę gospodarza igrzysk przyznano w 2019 roku. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 roku, a druga w 2019 roku w Mińsku.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje