Fundacja Fala Talentów wystosowała apel w kierunku władz Krakowa. Miasto od jakiegoś czasu mierzy się problemami dotyczącymi basenów. Czy w stolicy Małopolski zobaczymy taki, który spełnia warunki na Igrzyskach Olimpijskich?
Wiele basenów w Krakowie ma swoje różne problemy. Przykładowo ten w budynku klubowym Korony na Podgórzu, jeszcze nie powstały obiekt na Solvay'u, czy ten, który należy do Clepardii.
— Basen Clepardii to bardziej nawet nie modernizacja, tylko budowa od nowa tego fantastycznego ośrodka, którym Kraków będzie się mógł chwalić w całej Europie. Wracając jeszcze do modernizacji, to jest też basen Korony. Widzimy z zewnątrz i wewnątrz budynku jak to wygląda, więc te prace się rozpoczęły.
- mówił w rozmowie z nami dyrektor ZIS Tomasz Marzec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dane alarmują
Miasto więc ten problem zauważa i stara się coś z nim zrobić. Z pomysłem wyszła także Fundacja Fala Talentów, która stworzyła petycję na rzecz powstania basenu olimpijskiego w Krakowie. Jak dotąd nie tylko stolica województwa, ale także cała Małopolska jak na razie takiego obiektu się nie doczekała.
— Dane zebrane od lokalnych klubów pływackich pokazują, jak duży jest to problem. Około 70% utalentowanych pływaków opuszcza Małopolskę po ukończeniu szkoły średniej lub w trakcie jej trwania, wybierając regiony, w których mają dostęp do lepszej infrastruktury oraz możliwości nauki i treningu. Brak nowoczesnego basenu o wymiarach olimpijskich (50 m) zmusza młodych sportowców do szukania lepszych warunków w innych miastach, co prowadzi do utraty talentów w regionie.
- informuje fundacja.
Co ciekawe takie obiekty można spotkać nie tylko w Warszawie, ale również mniejszych miastach jak Ostrowiec Świętokrzyski, czy Bydgoszcz. Władze fundacji dodają ciekawe statystyki, jeśli chodzi o pływaków w Małopolsce.
- 20% klubów pływackich w Małopolsce posiada zawodników należących do czołówki Polski. To świadczy o wysokiej skuteczności programów treningowych.
- 50% klubów pływackich w Małopolsce ma przynajmniej jednego zawodnika z dużym potencjałem, który w przyszłości może osiągnąć sukcesy na arenie krajowej lub międzynarodowej.
- 70% utalentowanych pływaków opuszcza Małopolskę, wybierając regiony, gdzie dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych oraz lepsze warunki do nauki i treningów są bardziej sprzyjające ich rozwojowi.
Dlaczego warto?
Wypisali także listę atutów płynących z ewentualnego powstania takiej inwestycji. Po pierwsze udałoby się zatrzymać utalentowanych pływaków w Małopolsce i Krakowie, jak nie w całości, to przynajmniej większości.
🏊♂️ Kraków zasługuje na basen olimpijski! 🔴 Fundacja Fala Talentów zaprasza do wsparcia naszej petycji na rzecz budowy...
Opublikowany przez Fundacja Fala Talentów Poniedziałek, 14 lipca 2025
Dodatkowo rozwinęłoby to sporty pływackie w Krakowie i Małopolsce, umożliwiając organizację zawodów krajowych i międzynarodowych. Ponadto zwiększenie dostępności sportu dla dzieci i młodzieży, a także promowanie zdrowego trybu życia. Nie mówiąc o podniesieniu prestiżu Krakowa, jako miasta wspierającego rozwój sportu i młodych talentów.
— Apelujemy do władz Krakowa, aby uwzględniły budowę basenu olimpijskiego w planach rozwoju miasta i regionu. Wierzymy, że taka inwestycja nie tylko pomoże w zatrzymaniu młodych talentów, ale także przyczyni się do popularyzacji pływania w Krakowie i Małopolsce. Prosimy o włączenie budowy basenu do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa oraz o podjęcie niezbędnych działań w celu realizacji tej inwestycji.
- dodają na koniec władze Fundacji Fala Talentów.
Chętni na podpisanie petycji w tej sprawie mogą to zrobić na profilu facebookowym fundacji.
Fot: Pixabay / Zdjęcie ilustracyjne