czwartek, 30 grudnia 2021 12:04

Czy można wymusić szczepienie na pracowniku? W Polsce odnotowano rekordową liczbę nadużyć

Autor Głos 24
Czy można wymusić szczepienie na pracowniku? W Polsce odnotowano rekordową liczbę nadużyć

Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom dociera rekordowa liczba zgłoszeń od przymuszanych do szczepień przeciw koronawirusowi pracowników.

Temat szczepień przeciw koronawirusowi wciąż budzi spore kontrowersje. W mijającym roku (zwłaszcza w ostatnim kwartale) do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom dotarła rekordowa liczba zgłoszeń od przymuszanych do szczepień przeciw Covid-19 pracowników.

W rozmowie z Polską Times Małgorzata Marczulewska prezes stowarzyszenia przypomniała, że, mimo iż pracodawcy mogą chcieć zapewnić bezpieczeństwo w swoich firmach, nie mają prawa wywierać nacisku na pracownikach.

– Jesteśmy jednak stowarzyszeniem, którego zadaniem statutowym jest ochrona pracowników. Prawo pracy nie przewiduje obecnie obowiązku szczepień. Pracodawca nie może też naciskać na pracownika w tym temacie

– wyjaśniła.

Osoby, które czują się przymuszane przez pracodawców do szczepień, wspominają o groźbach zwolnienia, odebrania premii, presji i zachowaniu, które można uznać za dyskryminację.

– Wielu pracowników nie chce się zaszczepić, nie chce być o to pytanych, rodzą się z tego poważne konflikty, których rozwiązanie z powodu braku konkretnych instrumentów prawnych, spada na przedsiębiorców. W wielu firmach wprowadza się wyraźną sugestię, że pracownicy powinni być zaszczepieni, jeżeli rozpoczyna się procedura sprawdzania, czy do szczepienia doszło, to pracownicy piszą skargi, zgłaszają się do inspekcji pracy lub często w otwarty sposób okazują szefostwu brak zgody. Często nazywane jest to w wiadomościach do nas „segregacją” lub „dyskryminacją”

– relacjonuje cytowana przez Polskę Times Małgorzata Marczulewska.

Wśród zgłaszających nadużycia są m.in. ekspedienci, pracownicy hal produkcyjnych, ale także ratownicy medyczni czy pielęgniarki.

Inf.: Polska Times

Polska

Polska - najnowsze informacje