wtorek, 25 stycznia 2022 08:43

Czy nadal warto kupować nieruchomości?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy nadal warto kupować nieruchomości?

Dominującą opinią jest ta głosząca, że zakup nieruchomości jest zwykle najrozsądniejszą opcją – zarówno w celu zamieszkania, jak i pod inwestycję. Jednak nie brakuje również głosów przepowiadających zapaść na rynku nieruchomości. A jakie są prognozy ekspertów?

Obecnie w kraju istnieje kilka ściśle określonych opcji zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Niewielka liczba lokali socjalnych i komunalnych sprawia, że zasadniczo mieszkanie, czy dom, można jedynie nabyć na własność lub wynająć. W ostatnim czasie w szybkim tempie powstają w Polsce nowe domy i mieszkania na sprzedaż, a rynek ten wciąż rośnie. Komu bardziej opłaca się wynajem, a komu kupno własnej nieruchomości?

Kupno nowego mieszkania lub domu

To najpopularniejsze rozwiązanie, szczególnie wśród młodych ludzi oraz rodzin. Posiadanie własnego lokum daje wielu osobom poczucie bezpieczeństwa, którego brakuje przy wynajmie. Nowe mieszkania i domy na sprzedaż są zwykle finansowane przez kredyt hipoteczny oraz własne oszczędności albo pomoc rodziny. Kredyty hipoteczne bywają w ostatnim czasie demonizowane – lub wręcz przeciwnie, przedstawiane w bardzo korzystnym świetle. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdego instrumentu finansowego, decyzję o kredycie hipotecznym należy dobrze przemyśleć. Kupno domu czy mieszkania deweloperskiego w celu zamieszkania najbardziej opłaca się osobom, które w perspektywie najbliższych lat wiążą swoją przyszłość z danym miejscem. Oczywiście nieruchomość kupioną na kredyt również można sprzedać lub wynająć, ale wymaga to dodatkowego nakładu środków i pracy.

Nieruchomość jako inwestycja

W ostatnim czasie lokowanie kapitału w rynku nieruchomości stało się najpopularniejszym sposobem na inwestycje wśród Polaków. O opłacalności takich działań decydowały czynniki takie jak stały wzrost cen nieruchomości, popularność wynajmu i niskie oprocentowanie kredytów. Mimo iż stopy procentowe zaczynają wzrastać, co powoduje  zmniejszanie się opłacalności kredytów, to żadne wiarygodne źródła nie przewidują w najbliższym czasie zdecydowanego spadku cen nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem i warto być rozważnym.

Komu opłaca się wynajem?

Wynajem jest bardzo popularną metodą zaspokajania potrzeb lokalowych. Decydują się na niego jednak głównie ludzie młodzi – studenci, osoby, które z różnych przyczyn wyprowadziły się od rodziców, czy pracownicy. Jest to wygodniejsza opcja dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze, gdzie chcą zamieszkać na stałe lub w ogóle nie mają w planach takiej stabilizacji.

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując nieruchomość?

Taki zakup jest zwykle poważnym krokiem, dlatego warto go dokładnie przemyśleć. Podstawą jest jasne określenie swoich potrzeb – czy mają to być nieruchomości z drugiej ręki, nowe domy czy mieszkania deweloperskie? Poza stanem technicznym lokalu niezwykle istotne są kwestie związane z komunikacją i dojazdem. Dobrze też rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, czy jest czysto, bezpiecznie i blisko do podstawowych usług – szkoły, przychodni i sklepów.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje