środa, 21 września 2022 14:02

Czy Premier poprzez spółki skarbu państwa chce wygasić nam światło? Zabraknie funduszy na podstawowe usługi społeczne

Autor Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Czy Premier poprzez spółki skarbu państwa chce wygasić nam światło? Zabraknie funduszy na podstawowe usługi społeczne

Czy faktycznie premier chce, abyśmy ponownie wszystko pozamykali - wprowadzając kolejny lockdown - tym razem na życzenie rządzących? Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł komentuje aktualne wydarzenia.

Wszystko wskazuje na to, że energia elektryczna w codziennym dniu będzie towarem luksusowym. Czy premier poprzez swoje spółki wygasi nam światło i ogrzewanie? Gigantyczne rachunki dotyczą nie tylko wspólnot samorządowych, ale naszych gospodarstw domowych - kryzys, inflacja, drożyzna, bark opału na zimę -  dotyka wszystkich mieszkańców, którzy na domiar złego borykają się z horrendalnymi np. ratami kredytów, a tymczasem ministerstwo zaleca „dla zdrowia” obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, jako rozwiązanie problemu systemowego.

Zniweczono stabilność i równowagę w dochodach samorządów i gospodarstw domowych. Zniszczono trwałość dochodów samorządów przeznaczonych na usługi społeczne, a tym samym - poprzez stosowanie w ostatnich latach trików premiera i kolejne uderzenie ''drożyzną'' poprzez machinę spółek z udziałem skarbu państwa - konsekwentnie podkopuje się wiarygodność wspólnot samorządowych.

Przecieramy oczy w zdumieniu, widząc, jakie dostawcy prądu i gazu próbują nam wystawić rachunki za energię konieczną dla ogrzania szkół i przedszkoli, czy też na potrzeby oświetlenia ulicznego. Oferty dostaw energii są ogromne, np. w Wieliczce na 2023 rok to kwota blisko 14 mln zł. za oświetlenie uliczne rocznie, podczas gdy w mijającym roku Gmina płaciła 2.7 mln zł. Widmo ciemnych ulic i zimnych sal lekcyjnych - to nie czarny scenariusz filmowy, ale efekt chaotycznych działań. Dla wspólnot samorządowych i mieszkańców wysokie rachunki za prąd i ciepło tej zimy oznaczają, że budżecie zabraknie funduszy na podstawowe usługi społeczne - najpilniejsze potrzeby.

Przekaz z centrali od premiera nie daje złudzeń  - mieszkańcy mają zacisną pasa i opracować plan maksymalnych oszczędności energii. Czy faktycznie premier chce, abyśmy ponownie wszystko pozamykali - wprowadzając kolejny lockdown - tym razem na życzenie rządzących? Przyznajmy szczerze, w obliczu kryzysu, nadchodzących trudności - premier codziennie zmienia zdanie, ale finansowe triki już nie wystarczą. Doprowadził do chaosu finansowego we wspólnotach lokalnych, a teraz chce nam zgotował ciemność. Gdzie jest granica rządzenia, a gdzie dialog społeczny panie premierze…?

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka