czwartek, 11 lutego 2021 15:09

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Autor Artykuł zewnętrzny
Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Jak powszechnie wiadomo uprawianie sportu daje nam wiele korzyści zdrowotnych, ale wiąże się także z ryzykiem uszkodzenia ciała. Należy, bowiem pamiętać o tym, że każda osoba, która uprawia sport, i to niezależnie od tego czy robi to amatorsko czy zawodowo, narażona jest na różnego rodzaju kontuzje, takie jak chociażby zwichnięcia, złamania czy zerwania wiązadeł. Dlatego też usługi fizjoterapeutów sportowych są tak potrzebne i ważne. Warto jednak podkreślić, że tacy specjaliści zajmują się nie tylko leczeniem urazów sportowców. Na czym więc polega praca fizjoterapeuty sportowego?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Fizjoterapeuta sportowy to wykfalifikowany specjalista, który jest w stanie udzielić profesjonalnej pomocy pacjentom po kontuzji w obrębie narządu ruchu. Tego typu specjalista zajmuje się także wykonywaniem masażów i to zarówno tych, które pomagają w utrzymaniu właściwej sprawności fizycznej, jak i tych przygotowujących do zawodów i treningów. Ponadto należy dodać, że do fizjoterapeuty sportowego można zgłosić się w przypadku długotrwałych i uporczywych bólów kręgosłupa, stawów i mięśni, naderwanie bądź nadciągniecie ścięgien czy też z takimi problemami jak rwa kulszowa i barkowa, wady postawy bądź zerwanie wiązadeł w kolanie.

Fizjoterapeuta sportowy powinien prowadzić rehabilitacje w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas powrotu pacjenta do sprawności fizycznej. Dobry wynik leczenia i zadowolenie pacjenta są najważniejsze -informuje fizjoterapeuta sportowy z Ortorehasport Kraków. Warto, więc wybrać gabinet, w którym zatrudnieni są doświadczeni specjaliści, którzy potrafią dopasować rehabilitację do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jakie jeszcze usługi i zabiegi wykonuje fizjoterapeuta sportowy?

U fizjoterapeuty sportowego możemy skorzystać między innymi z takich usług jak: terapia falą uderzeniową, terapia manualna kręgosłupa czy też z popularnego w ostatnim czasie kinesiotapingu. Terapia falą uderzeniową to często stosowany sposób leczenia schorzeń w rehabilitacji sportowej. Jest to nieinwazyjny, a przy tym bardzo skuteczny zabieg, który wykorzystuje się w leczeniu takich problemów jak np. zapalenie więzadła rzepki, (czyli tak zwane "kolano skoczka"), łokieć tenisisty, zapalenie kaletki ścięgna Achillesa czy też w leczeniu zespół bolesnego barku. Terapia manualna kręgosłupa to natomiast metoda fizjoterapii, która ma na celu wykrycie nieprawidłowości ortopedycznych lub neurologicznych i zastosowania takich technik leczenia, które przyczynią się do skutecznego uśmierzenia bólu i do zapobiegania jego powstawania w przyszłości. Jeżeli zaś chodzi o kinesiotaping to jest to metoda chętnie stosowana w fizjoterapii sportowej. Polega ona na aplikacji na skórze w odpowiedni sposób elastycznego plastra, który posiada właściwości zbliżone do ludzkiej skóry. Taki plaster przyklejony we właściwy sposób pomaga w redukcji bólu mięśni i stawów czy też przyspiesza gojenie blizn oraz skutecznie redukuje obrzęki powstałe w wyniku różnego rodzajów stłuczeń i urazów.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje