czwartek, 18 października 2018 15:23, aktualizacja 6 lat temu

Dąbrowianie na wielkim ekranie czyli „Serce w pasiaku – Stefania Łącka”

Autor Marzena Gitler
Dąbrowianie na wielkim ekranie czyli „Serce w pasiaku – Stefania Łącka”

Już od jutra mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej będą mogli obejrzeć film, w którym zagrało wielu z nich, a główną rolę również odtwarza pochodząca z tego miasta Anna Gawęda.

Film pt. „Serce w pasiaku – Stefania Łącka” po uroczystej ogólnopolskiej premierze w Kinie „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej, która odbyła się 28 września, będzie pokazywany na ekranie dąbrowskiego kina 19-28 października (czyli od najbliższego piątku, na seansach popołudniowych, różnych w zależności od poszczególnych dni, szczegóły w recepcji kina albo na stronie internetowej www.kinosokol.pl ). Zaplanowano też seanse edukacyjne dla szkół w godzinach dopołudniowych.

Film jest dokumentem fabularyzowanym. Koncepcja scenariusza oparta jest na wywiadach z rozmówcami – historykami, członkami rodziny i teologami Kościoła badającymi kult życia i potencjalnych aspektów świętości bohaterki. Z narracją tworzoną przez interlokutorów splecione są sceny fabularne ukazujące życie Stefanii Łąckiej, od lat dziecięcych do śmierci. W filmie wzięło udział bardzo wielu statystów – mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej i okolic a główną rolę, wcielając się w postać Stefanii Łąckiej gra młoda rodowita Dąbrowianka Anna Gawęda - zawodowa aktorka i tancerka, współpracująca na co dzień z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Wielki udział w powstaniu filmu ma ks. prałat dr Ryszard Banach – jeden z głównych narratorów prowadzących widzów po meandrach historii i biografii bohaterki.

Mecenasem głównym jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Wśród mecenasów strategicznych filmu są lokalne samorządy: Tarnowa, powiatu dąbrowskiego i gmin: Gręboszów oraz Dąbrowa Tarnowska. Patronat honorowy przyjął Władysław Kosiniak - Kamysz - Prezes PSL, patronat medialny: TVP, Telewizja "Trwam" oraz Radio RDN Małopolska.

Twórcami filmu są w dużej mierze członkowie Fundacji „Monsignore”. Produkcją, reżyserią i montażem filmu zajął się Prezes Zarządu Fundacji – Dawid Szpara. Pion reżyserski uzupełniają Dawid Bromilski, Marcin Łącki – fundator, oraz Michał Pytel, który stworzył również scenariusz fabularny filmu. W role producenta wykonawczego i kierownika produkcji wcielają się odpowiednio Jacek Kras i Bogusław Kornaś.

inf i foto: DDKiKS

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka