poniedziałek, 18 marca 2024 11:10

„Daj mi wszystko”. Nowa wystawa i ponowne otwarcie Bunkra Sztuki

Autor Karolina Kurando
„Daj mi wszystko”. Nowa wystawa i ponowne otwarcie Bunkra Sztuki

Jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Krakowa, Galeria Bunkier Sztuki, 29 lutego otworzyło się ponownie po kilkuletnim remoncie. Nowy etap działalności krakowskiej instytucji kultury zainaugurowała wystawa Daj mi wszystko, prezentująca dary przekazane z prywatnej kolekcji małżeństwa Teresy i Andrzeja Starmachów.

Kiedy pod koniec 2020 r., jeszcze w pandemicznej rzeczywistości, zamknięto przestrzeń Bunkra Sztuki, galerię, jak i towarzyszącą jej kawiarnię, posypało się wiele głosów niezadowolenia. Z pewnością byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie fakt, że krakowska instytucja przeniosła się tymczasowo do Pałacu Potockich. Ponadto, zamknięcie zostało spowodowane planowanym remontem, który miał uświetnić Bunkier.

Brakowało nie tylko samej galerii, do której wchodziło się prosto z Plant, lecz także słynnej kawiarni, w której można było spotkać przedstawicielki i przedstawicieli krakowskich środowisk artystycznych, ale i osoby zupełnie ze sztuką niezwiązane.

29 lutego 2024 r. odbył się wernisaż wystawy Daj mi wszystko, prezentującej darowiznę małżeństwa znawców i kolekcjonerów sztuki, Teresy i Andrzeja Starmachów. Tym samym Galeria Bunkier Sztuki otworzyła się na nowo. A już niedługo doczekamy się również ponownego otwarcia kawiarni, na którą wszyscy czekamy.

Na wystawie możemy zobaczyć dzieła m.in. Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marty Deskur czy Jadwigi Sawickiej. Jej współorganizatorami są Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz Muzeum Fotografii w Krakowie MuFo.

Wystawa będzie dostępna do września bieżącego roku. Zachęcamy do jej odwiedzenia oraz zapoznania się z galerią zdjęć z wernisażu, który rozpoczął nowy etap działalności Bunkra Sztuki.

Wernisaż wystawy „Daj mi wszystko”. Fot. Karolina Kurando

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka