czwartek, 1 lutego 2024 10:32

Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska prezesa Orlenu

Autor Patryk Trzaska
Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska prezesa Orlenu

Daniel Obajtek został odwołany przez Radę Nadzorczą Spółki ze stanowiska prezesa Orlenu. Były wójt Pcimia odejdzie ze stanowiska 5 lutego.

Funkcję prezesa Orlenu pełnił od 6 lutego 2018 roku. Podczas pełnienia swojego stanowiska stał się jednym z najbardziej krytykowanych osób, pracujących w spółkach publicznych za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Politycy ówczesnej opozycji zarzucali Obajtkowi ręczne sterowanie cenami paliw, działanie w interesie PiS-u, czy bogacenie się kosztem zwykłych Polaków. Duże kontrowersje budził również majątek prezesa Orlenu, który miał sukcesywnie się powiększać.

Jeszcze przed październikowymi wyborami Daniel Obajtek deklarował, że w przypadku porażki wyborczej Prawa i Sprawiedliwości sam odejdzie ze stanowiska. – Uważam, że to jest normalne, że mi podziękują, bo jeżeli opozycja zapowiada rzeczy, które są nierealne: jedna pani mówi o cenie paliw za pięć złotych, a jak się ją pyta, jak to zrobić, to mówi, że nie wie, to ja nie chcę zarządzać Orlenem, który generalnie będzie zarządzany gospodarką regulowaną i wróci do komunizmu – przekonywał w zeszłym roku na antenie Radia RMF FM.

Tak się jednak nie stało. Zamiast tego oddał się do dyspozycji Radzie Nadzorczej Spółki w zakresie sprawowanej funkcji. Ta z kolei dzisiaj poinformowała o odwołania go ze stanowiska prezesa Orlenu.

"Rada Nadzorcza Spółki, po zapoznaniu się z pismem Prezesa Zarządu ORLEN S.A. Pana Daniela Obajtka, w którym oświadczył, że '"oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, w zakresie sprawowanej funkcji"', postanowiła odwołać Pana Daniela Obajtka z Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku" - czytamy w komunikacie spółki.

Daniel Obajtek swoją funkcję przestanie pełnić 5 lutego. Na chwilę pisania artykułu, nie odniósł się jeszcze do decyzji Rady Nadzorczej Spółki.

fot. Głos24/Zwiadowca21 (Wikimedia Commons)

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka