piątek, 26 czerwca 2020 07:15

Diagnostyka samochodowa – badanie pojazdu

Autor Głos 24
Diagnostyka samochodowa – badanie pojazdu

Warunkiem bezpiecznej jazdy jest sprawny technicznie samochód. Dlatego, aby wyruszyć na drogę trzeba mieć aktualny przegląd samochodu. Brak przeglądu oznacza mandat i koniec jazdy. Przegląd techniczny wykonuje stacja kontroli pojazdów, a jego cena jest taka sama w całym kraju. Warto szukać takiej stacji, która oprócz diagnostyki oferuje jeszcze naprawę silnika, poszczególnych układów, czy wymianę oleju. W razie, gdyby diagnostyka komputerowa wykazała jakieś nieprawidłowości, to na miejscu można wykonać niezbędną naprawę.

Rola komputera pokładowego w samochodzie

Współczesne samochody to jeżdżące cuda elektroniki. Komputer pokładowy auta zdalnie steruje silnikiem i podzespołami. Ma wbudowane specjalne układy diagnostyczne, które odpowiadają za prawidłowe zakresy pracy podzespołów i czujników. W razie jakiegoś błędu komputer podkładowy zapisuje kod błędu w swojej pamięci, co ułatwia zlokalizowanie usterki podczas diagnostyki komputerowej.

Diagnostyka komputerowa -dokładne sprawdzenie samochodu

Współczesne samochody są wyposażone w komputery odpowiedzialne za ich prawidłowe funkcjonowanie. Komputer pokładowy pojazd wydaje charakterystyczny dźwięk i komunikaty na wyświetlaczu na desce rozdzielczej komunikaty, kiedy brakuje płynu w chłodnicy, płynu do spryskiwacza lub spaliła się żarówka. W przypadku poważniejszych awarii pojawia się kontrolka „check engine”, która oznacza konieczność wizyty u mechanika i przeprowadzenia diagnostyki komputerowej. Samochód, a konkretnie jego komputer pokładowy zostaje podłączony do specjalnego komputera, zwanego testerem diagnostycznym. Badanie pokazuje, w jakiej kondycji jest samochód, czy parametry odbiegają od pożądanych, czy i gdzie dokładnie występują usterki oraz jakie są ich przyczyny. Diagnostyka komputerowa to klucz do sprawnego usunięcia usterek i do bezpiecznej jazdy.

Zakres diagnostyki komputerowej

Podłączenie samochodu do komputera diagnostycznego pozwala: rozpoznać kody usterek różnych elementów, np.: systemów bezpieczeństwa ABS, SRS, ASR, ESP, AIRBAG, EPC, immobilizera układu paliwowego, sterownika silnika. Daje możliwość kontrolowania parametrów auta podczas jazdy – można wtedy sprawdzić: silnik, ciśnienie doładowania, temperaturę, przepływomierz, czasy wtrysku, wskaźniki. Najnowocześniejsze stacje diagnostyczne dysponują urządzeniami diagnostycznymi, umożliwiającymi skontrolowanie automatycznej skrzyni biegów oraz systemów klimatyzacji. Diagnostyka komputerowa często porównywana jest do badania tomografii komputerowej – jest bardzo dokładna, wiarygodna i pozwala wykryć wszystkie usterki, które wcześniej stanowiły zagadkę dla właściciela.

diagnostyka komputerowa

Zalety diagnostyki komputerowej

Za największą zaletę diagnostyki komputerowej auta jest możliwość szybkiego rozpoznania stanu technicznego poszczególnych układów i zespołów w samochodzie. Bardzo ważne dla kierowcy jest to, że sprawdzenie pojazdu odbywa się bez konieczności demontażu i naruszania jakichkolwiek jego elementów, więc nie ma ryzyka choćby przypadkowego uszkodzenia jakiejś części. Aparatura techniczno-pomiarowa dokładniej określa problem niż ludzkie oko i mniej zaawansowane narzędzia. Dane uzyskane z pomiaru to wartości parametrów przy obecnym stanie samochodu, które trzeba porównać z wartościami parametrów określonymi przez producenta. Szybka diagnoza przyspiesza proces naprawy, a także zmniejsza jej koszty, ponieważ mechanik nie musi sprawdzać wielu elementów samochodu w celu wykrycia usterki. Dostaje opis stanu pojazdu niemalże na przysłowiowej tacy. Diagnostyka komputerowa zmniejsza ryzyko wymiany podzespołów, które funkcjonują prawidłowo i obniża możliwość wystąpienia ludzkiej pomyłki podczas sprawdzania samochodu.

Wskazania do stosowania diagnostyki komputerowej

Każde wskazanie komputera pokładowego, że awaria jest poważniejsza niż niski stan odpowiednich płynów, powinno być okolicznością skłaniającą do wizyty na stacji diagnostycznej i do wykonania dokładnej diagnostyki komputerowej. Poleca się wykonanie powyższego badania przed zakupem pojazdu używanego. Najlepiej w towarzystwie doradcy samochodowego lub rzeczoznawcy motoryzacyjnego podjechać z samochodem, którego zakupem jest zainteresowany przyszły właściciel i wykonać badanie komputerowe auta. Zdarza się, że sprzedawcy nadmiernie wychwalają towar, a ukrywają poważne usterki. Diagnostyka komputerowa wykrywa zatajone problemy i pozwala uniknąć nieudanego zakupu oraz ewentualnych kosztów naprawy. Zdecydowana większość prac przy samochodzie wymaga właściwej diagnozy problemu. Przy skomputeryzowanych samochodach, diagnostyka komputerowa jest niezbędna.

Samochodów nie skomputeryzowanych jest coraz mniej. Nowe auta są wyposażone w komputery pokładowe. Za kilka lat posiadanie sprzętu do diagnostyki komputerowej w warsztacie samochodowym będzie standardem, a nie tylko troską o wysoką jakość usług. Kody usterek są ujednolicone, a tester diagnostyczny odczytuje parametry samochodów różnych marek. Szybka diagnoza wad i uszkodzeń pojazdu to największa zaleta diagnostyki komputerowej.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka