środa, 6 kwietnia 2022 11:44

Do 75-latki zadzwoniła zapłakana „kuzynka”… Policja zareagowała natychmiast

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Do 75-latki zadzwoniła zapłakana „kuzynka”… Policja zareagowała natychmiast

Policjanci z Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej, w powiecie limanowskim, zatrzymali podejrzanego o udział w wyłudzeniu pieniędzy. Grozi mu kara do 8 lat więzienia

31 marca około godz. 13 do mieszkanki Mszany Górnej zadzwoniła zapłakana kobieta, która podała się za jej kuzynkę i prosiła o pomoc. 75-latka usłyszała od rzekomej kuzynki, że ta ma kłopoty finansowe i prosi o pomoc w postaci gotówki, po którą przyjedzie jej znajomy.

Zatroskana seniorka, wierząc że pomaga rodzinie w kłopotach, przekazała mężczyźnie, który zjawił się przed jej domem ponad 30 tysięcy złotych. Chwilę później  75-latka zorientowała się, że to oszustwo i powiadomiła policję.

Funkcjonariusze natychmiast zajęli się sprawą. Policjanci tego samego dnia ustalili oraz zatrzymali na terenie powiatu suskiego 37-letniego mężczyznę podejrzanego o udział w oszustwie. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze, które odebrał od 75-letniej kobiety.

1 kwietnia podejrzany został doprowadzony do prokuratury. Wobec 37-latka prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju i zatrzymania paszportu oraz poręczenia majątkowego w kwocie 2 tysięcy złotych. Za udział w przestępstwie oszustwa grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa, poszukiwana jest jego wspólniczka, która dzwoniła do seniorki.

Policjanci informują:

Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, które uchronią nas  przed staniem się ofiarą oszustwa
1. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o pomoc finansową.
2. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon na znany Ci numer członka rodziny  lub skontaktuj się bezpośrednio
3.Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym
4.  Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112 )!

Inf.: KPP Limanowa

Limanowa - najnowsze informacje