czwartek, 26 listopada 2020 09:17

„Dolina Popradu” tańczy i śpiewa od 55 lat! Członkowie zespołu zostali nagrodzeni

Autor Aleksandra Tokarz
„Dolina Popradu” tańczy i śpiewa od 55 lat! Członkowie zespołu zostali nagrodzeni

Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju świętuje 55-lecie działalności. Członkowie zespołu zostali uhonorowani Srebrnymi i Złotymi Jabłkami Sądeckimi oraz nagrodami finansowymi.

Zespół „Dolina Popradu” powstał w 1965 roku, a jego założycielami byli Mieczysław Łomnicki, Edward Grucela i nieżyjący już Eugeniusz Lebdowicz. Pomogli im: etnograf Kazimierz Bogucki i choreograf Józef Unold, a także akompaniator Aleksander Styrna. Grupa prezentuje folklor górali nadpopradzkich. Od 1965 roku przez zespół przeszło ok. 400 osób, uczestnicząc w tysiącach prób i setkach występów. „Dolina Popradu” wielokrotnie koncertowała na Słowacji, przedstawiała góralski folklor w Czechach, na Węgrzech, w Anglii i Niemczech.

- Z okazji Jubileuszu 55-lecia działalności artystycznej Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” pragnę złożyć serdeczne gratulacje. Dzięki kultywowaniu przez Was gwary i tradycji, nasze dziedzictwo kulturowe nie zaginie, a następne pokolenia będą mogły czerpać wiedzę o naszych przodkach - mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. - Wasze występy zachwycają wysokim poziomem i rozsławiają nasz region nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, a Zespół zyskuje sympatię i uznanie. To nieoceniony wkład w zachowanie historii regionu i naszej Małej Ojczyzny. Gratulując Jubileuszu życzę dalszych sukcesów scenicznych i artystycznych.

Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Andrzej Tomasiak. Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Stanisław Jarząb, Zenon Bogaczyk, Genowefa Bogaczyk, Eugeniusz Bołoz i Jadwiga Tomasiak.

Nagrody finansowe trafiły do Katarzyny Sikorskiej-Tomasiak, Piotra Maślanki i Piotra Kuliga. Dodatkowo nagroda finansowa w wysokości 5 tysięcy złotych została przyznana całemu Zespołowi.

inf./fot. Powiat Nowosądecki

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje