czwartek, 16 lipca 2020 11:47

Dzieci z powiatu krakowskiego otrzymają bony na wycieczki. To nagroda za frekwencję wyborczą

Autor Głos 24
Dzieci z powiatu krakowskiego otrzymają bony na wycieczki. To nagroda za frekwencję wyborczą

10 gmin z Małopolski o najwyższej frekwencji w drugiej turze wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzyma bony warte 50 tys. zł na wycieczki szkolne dla uczniów z małopolskich szkół podstawowych.

Jestem dumny, że Małopolanie odpowiedzieli tak licznie na apele o udział w wyborach. W ramach nagrody Zarząd Województwa Małopolskiego przekazał w sumie 500 tys. zł zwycięskim gminom, które wypadły najlepiej pod względem frekwencji. Do każdej gminy trafią tzw. bony wycieczkowe o wartości 50 tys. zł, które pozwolą na organizację od 100 do 130 nieodpłatnych wycieczek dla uczniów. Środki zostaną przekazane gminom już na początku września – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Frekwencja wyborcza w Polsce wyniosła 68,18%, zaś frekwencja w Małopolsce – 70,38% (drugie miejsce w Polsce po województwie mazowieckim).

Bony o wartości 50 tys. zł dla każdej zwycięskiej gminy zostaną przeznaczone na wycieczki szkolne. Pozwoli to zorganizować wyjazdy dla ok. 5 tysięcy uczniów z małopolskich szkół podstawowych. Program zakłada kompleksowe sfinansowanie wycieczki do stolicy Małopolski – miasta Krakowa oraz innych, atrakcyjnych miejsc w naszym województwie. Obejmie on między innymi: przejazd autokarem, zwiedzanie, lekcję demokracji, wyżywienie, ubezpieczenie, usługę przewodnicką.

W ramach lekcji demokracji organizowanej przez Zarząd Województwa Małopolskiego, która odbędzie się na Sali Sejmiku WM opowiemy m.in. naszym młodym gościom o roli i zasadach funkcjonowania regionalnego samorządu, by wzmacniać patriotyczne postawy, poczucie tożsamości i małopolskiej wspólnoty.

Oto 10 gmin z Małopolski, w których frekwencja wyborcza była najwyższa:

  1. Laskowa, powiat limanowski 78,82%
  2. Trzciana, powiat bocheński 78,28%
  3. Sułoszowa, powiat krakowski 78,27%
  4. Wielka Wieś, powiat krakowski 78,21%
  5. Żegocina, powiat bocheński 78,13%
  6. Polanka Wielka, powiat oświęcimski 77,37%
  7. Zielonki, powiat krakowski 77,31%
  8. Zabierzów, powiat krakowski 77,05%
  9. Wiśniowa, powiat myślenicki 76,69%
  10. Iwkowa, powiat brzeski 76,29%

Warto podkreślić, że środki finansowe do poszczególnych gmin trafią na początku września tego roku i pozwolą na organizację fantastycznych, a przede wszystkim nieodpłatnych wycieczek dla wielu małopolskich uczniów. Wycieczki będą doskonałą okazją, by odwiedzić między innymi małopolskie instytucje kultury, a także do wzięcia udziału w lekcji demokracji, która przybliży uczniom działanie sejmiku województwa oraz całego samorządu.

Źródło: UMWM

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje