niedziela, 2 października 2022 08:57

Dziki w Krakowie? Miasto ostrzega

Autor Patryk Trzaska
Dziki w Krakowie? Miasto ostrzega

Czy w Krakowie już za niedługo zobaczymy dziki na osiedlach, czy parkach? Miasto nie wyklucza takiej możliwości w związku z początkiem jesieni i związanej z tym migracji dzikich zwierząt szukających polecenia. Służby wydały ostrzeżenia co robić podczas kontaktu z dzikami.

Z problemem przegęszczenia populacji dzików borykają się praktycznie wszystkie duże miasta w Polsce. Prowadzenie odłowów dzików na terenie  miast obecnie zostało ograniczone w związku z przepisami dotyczącymi  zwalczania ASF (afrykański pomór świń).

Wraz z początkiem jesieni zaczyna się sezonowa migracja dzików do miast, która związana jest z brakiem łatwo dostępnego pożywienia na terenach otwartych poza miastem, ponieważ z pól zbierane są już płody rolne. Z  tego powodu dziki coraz częściej pojawiają się w miastach. Wydział Kształtowania Środowiska UMK przypomina o  podstawowych zasadach w przypadku spotkania z tymi zwierzętami.

Przede wszystkim kluczowe jest dbanie o odpady. Dokładne ich zabezpieczanie i niezostawianie w miejscach, do których mogą dostać się zwierzęta. Pod żadnym pozorem nie wolno też dokarmiać dzikich zwierząt.

Ale co zrobić, kiedy już się spota dzikie zwierzę? Służby radzą, aby zachować spokój. Nie podchodzić, zaczpeiać, głaskać czy robić zdjęć zwierzętom.  Najlepiej powoli i spokojnie oddalić się od miejsca spotkania z dzikimi zwierzętami i powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby.

fot. Unsplash

Kraków

Kraków - najnowsze informacje